Polimialgia reumatoidalna (PMR) to bardzo rzadka choroba, która charakteryzuje się bólem i sztywnością mięśni, głównie w okolicach szyi, ramion i bioder. Choroba najczęściej dotyka osoby powyżej 50. roku życia i jest około dwukrotnie częściej rozpoznawana u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyny polimialgii reumatoidalnej nie są dokładnie znane, ale uważa się, że może mieć związek z czynnikami autoimmunologicznymi, infekcjami, jak również mieć podłoże genetyczne.
Podstawowym objawem choroby jest ból i sztywność mięśni w okolicy szyi, ramion, pośladków i bioder. Dolegliwości nasilają się rano.
Osoby cierpiące na PMR często doświadczają ogólnego uczucia zmęczenia, nie mają sił, nawet pomimo ciągłego leżenia.
W przebiegu choroby mogą również wystąpić objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, spadek masy ciała i ogólne złe samopoczucie.
Cześć pacjentów skarży się również na objawy depresyjne.
Diagnoza polimialgii reumatoidalnej opiera się na obserwacji objawów i wykluczeniu innych możliwych przyczyn ich występowania. Badania krwi mogą wykazać podwyższony poziom wskaźników zapalnych, takich jak białko C-reaktywne (CRP) i szybkość opadania erytrocytów (OB).
Główną metodą leczenia polimialgii reumatoidalnej są kortykosteroidy, takie jak prednizon, które szybko łagodzą objawy. Leczenie zazwyczaj zaczyna się od wyższej dawki, która jest stopniowo zmniejszana.
Ważnym elementem leczenia jest fizjoterapia, która ma na celu zachowanie sprawności fizycznej pacjenta i przywrócenie mu relatywnie dobrego komfortu życia.
Większość pacjentów dobrze reaguje na leczenie kortykosteroidami, a objawy często ustępują w ciągu jednego do dwóch lat. Nawroty choroby, o ile występują, to zdarzają się w ciągu pierwszych pięciu lat od zachorowania.