Czy suplementy są bezpieczne?

Jerzy Biernacki
13.04.2021

Każda decyzja odnośnie naszego zdrowia powinna być podejmowana z rozwagą. Dlatego przed zakupem suplementów warto wiedzieć, czy są bezpieczne i kto powinien je stosować.

Czym są suplementy?

Suplement diety stanowi skoncentrowane źródło wartości odżywczych, takich jak witaminy, minerały, mikroelementy, aminokwasy, kwasy tłuszcze, antyoksydanty, błonnik, substancje roślinne czy probiotyki. Suplementy diety to nie leki, a zatem nie leczą chorób. Są to produkty mające na celu utrzymanie prawidłowych poziomów substancji odżywczych oraz wsparcie naszego zdrowia.

Czy suplementacja jest bezpieczna?

Aby suplementy były bezpieczne powinny pochodzić od rzetelnego producenta. 

Warunkiem prawidłowego stosowania suplementacji jest dobranie ich do indywidualnych potrzeb, stylu życia i przeciwwskazań. Ważna jest też ilość i częstotliwość ich spożywania. 

Dlaczego potrzebujesz suplementów?

Dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników z diety stanowi wyzwanie. Przetworzona żywność często zawiera szkodliwe substancje chemiczne. Z kolei organiczne jedzenie może być albo trudno dostępne, albo drogie.  Spaliny i smog dodatkowo obciążają organizm. Także stres sprawia, że ryzykujemy chorobami cywilizacyjnymi.  

Suplementy diety mają więc na celu wspomóc organizm w utrzymaniu homeostazy i wzmocnić odporność.

Komu potrzebna jest suplementacja?

Na prawidłowo dobranych suplementach może skorzystać niemal każdy. 

Są jednak grupy, które szczególnie powinny się zainteresować tą opcją:

Osoby starsze. Z wiekiem substancje odżywcze wchłaniają się do organizmu coraz wolniej. Poziom wapnia spada, powodując osłabienie kości i stawów. Pomoże suplementacja wapniem i witaminą D. 

Osoby na diecie. Chitosan i chrom hamują apetyt i pozwalają na skuteczniejsze zrzucenie kilogramów. Weganie i wegetarianie. Pozbawienie organizmu mięsa czy nabiału może powodować braki wapnia oraz witamin: B12, B3 i D. Unikanie ryb to ryzyko obniżenia poziomu kwasów omega w organizmie. Dodatkowo, w okresie jesienno-zimowym powinno się suplementować witaminę D.

Czy suplementacja jest dla każdego?

Ostrożność powinni zachować alergicy i przewlekle chorzy. Prawidłowe stosowanie suplementacji opiera się na dostosowaniu do stylu życia, wieku, płci, oraz ewentualnych dolegliwości. 

W przypadku suplementów prawdziwe jest przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka jest tańsza, skuteczniejsza i mniej problematyczna niż leczenie chorób, których można uniknąć. 

Więcej w temacie suplementacji na oficjalnej stronie: https://pure4me.pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie