Herbata bawarka, czyli po prostu herbata z mlekiem, to popularny napój w wielu domach. Jedni nie wyobrażają sobie takiego połączenia, inni wprost za nim szaleją. Bawarkę chętnie piją zwłaszcza dzieci, natomiast rodzice mogą mieć obawy, czy aby na pewno taki napój jest wskazany w diecie pociechy. Po kilka wskazówek zajrzyj do naszego poradnika.
Zalety picia herbaty z mlekiem
Zacznijmy od tego, że herbata sama w sobie, zwłaszcza zielona i czarna, jest bogata w antyoksydanty, takie jak polifenole i katechiny, które mogą pomagać w ochronie przed niektórymi chorobami serca i wspierać ogólny stan zdrowia.
Dodając do herbaty mleko wzbogacamy ją o wapń i witaminy D i B12, które są ważne dla zdrowia kości, szczególnie na etapie intensywnego rozwoju w wieku dziecięcym.
Podawanie dziecku bawarki może być również sposobem na uzupełnienie codziennego zapotrzebowania na wodę w organizmie. Jeśli dziecko nie lubi pić czystej wody, to herbata z mlekiem będzie lepszym wyborem niż np. słodzone soki, nie wspominając już o napojach gazowanych.
Bawarce daleko do ideału
Herbata z mlekiem z pewnością nie jest napojem pozbawionym wad. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że zawiera kofeinę, co może być niewskazane dla osób wrażliwych na jej działanie, w tym osób z zaburzeniami snu, nadciśnieniem tętniczym, kobiet w ciąży, a także dzieci.
Ponadto związki obecne w herbacie, zwłaszcza w herbacie czarnej, mogą ograniczać wchłanianie żelaza z pożywienia, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z niedoborami żelaza lub anemią.
Na koniec podkreślmy, że do bawarki nie powinno się już dodawać cukru czy miodu, ponieważ to znacząco zwiększy jej i tak już stosunkowo wysoką wartość kaloryczną, mogąc przyczyniać się do ryzyka nadwagi i otyłości u dziecka.