Czerniak oka – jakie daje objawy? Co robić?

Krzysztof Jagielski
07.05.2021

Czerniak oka jest nowotworem złośliwym, który może zostać zdiagnozowany u osób w dowolnym wieku. Początkowo trudno jest się zorientować, że cokolwiek nam dolega, stąd wielu pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy są już bardzo dokuczliwe i wskazują na znaczny stopień zaawansowania choroby. Tym bardziej warto wiedzieć, jakie są początkowe objawy czerniaka oka i co zrobić, gdy je u siebie zaobserwujemy.

Typowe objawy czerniaka oka

Trudnym do – nomen omen – przeoczenia objawem jest pogorszenie widzenia w jednym oku. Pacjent może uskarżać się na charakterystyczny ubytek w polu widzenia, czyli czuć się tak, jakby coś przykleiło mu się do oka i ograniczało widzenie. Niektórzy pacjenci doświadczają również efektu świetlistych kul, które podążają za ruchami gałki ocznej – są szczególnie dobrze widoczne po zmroku.

Ponadto czerniak oka może dawać objawy podobne do zaćmy, powodować astygmatyzm oraz pogorszyć ostrość widzenia. Jeśli chodzi o objawy fizyczne, to pacjent może zaobserwować ciemną lub jasną plamkę w obrębie tęczówki.

Diagnostyka

Jeśli zauważasz u siebie wymienione objawy, to jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do okulisty. Ten przeprowadzi badanie wziernikowe, które pozwoli wstępnie ocenić, co może być przyczyną problemu. Jeśli lekarz zacznie podejrzewać czerniaka oka, zleci wykonanie USG – takie badanie da już odpowiedź na pytanie, czy pod gałką oczną powstał guz oraz pozwoli ocenić jego wielkość. Dodatkowo wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym, aby sprawdzić stan oczodołu.

Po potwierdzeniu, że mamy do czynienia z czerniakiem oka, zlecane są badania w kierunku wykrycia ewentualnych przerzutów, przy czym jeśli nie ma ich w wątrobie, to niemal na pewno nie znajdziemy ich także w innych organach. Mimo to profilaktycznie pacjent może zostać poddany badaniu RTG klatki piersiowej.

Leczeni czerniaka oka

Wcześnie wykryty czerniak oka, który nie dał jeszcze przerzutów, jest w pełni uleczalny, a rokowania są wówczas dobre. Wiele jednak zależy od tego, w jakim stadium pacjent zgłosi się do lekarza. Leczenie czerniaka oka najczęściej sprowadza się niestety do usunięcia zajętej gałki ocznej lub całej zawartości oczodołu.

Jeśli jednak zmiana nie jest duża, można rozważyć wycięcie samego guza, zaproponować radioterapię lub naświetlanie zewnętrzne i teleradioterapię. W początkowej fazie rozwoju nowotworu bardzo dobre efekty przynosi nowatorska metoda nazywana laserokoagulacją argonową. Uzupełniająco stosuje się również chemioterapię.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie