Ból podczas biegania: co robić?

Jerzy Biernacki
28.11.2023

Bieganie to bardzo popularna forma aktywności. Problem w tym, że wiele osób zabiera się do tego z marszu, bez odpowiedniego przygotowania, co szybko przynosi niepożądane konsekwencje. Standardem jest m.in. odczuwanie bólu podczas biegania. Masz tak samo? Sprawdź zatem, jak powinnaś na to zareagować.

Przestań biegać

Jeśli tylko pojawi się najmniejszy ból podczas biegu, to natychmiast przerwij trening. Nie lekceważ tej dolegliwości, ponieważ możesz ryzykować doznaniem poważniejszej kontuzji. Często delikatne naderwanie mięśnia przeradza się w postać zerwania struktur mięśniowych, co w konsekwencji wykluczy Cię z uprawiania sportu na wiele tygodni.

Ustal źródło bólu

Ważne jest, aby dość precyzyjnie określić, gdzie Cię boli. Jeśli odczuwasz dyskomfort w kolanie, to spróbuj ustalić, czy pochodzi on bardziej z przedniej, bocznej czy tylnej części stawu kolanowego. Umożliwi to szybsze postawienie trafnej diagnozy.

Skonsultuj się z ortopedą

Jeśli ból podczas biegania pojawia się regularnie, to nie pozostaje Ci nic innego jak udać się do ortopedy, najlepiej specjalizującego się w medycynie sportowej. Może to być również doświadczony fizjoterapeuta. Być może konieczne będzie przeprowadzenie diagnostyki obrazowej, np. RTG, USG czy najlepiej rezonansu magnetycznego.

Rekonwalescencja

Po zdiagnozowaniu kontuzji należy poddać się rehabilitacji połączonej z rekonwalescencją, co w praktyce oznacza przerwę w bieganiu. Wykorzystaj ten czas na wzmocnienie uszkodzonej struktury oraz mięśni, co zminimalizuje ryzyko odnowienia się kontuzji.

Konsultacja

Bardzo dobrą radą, z której powinnaś skorzystać, jest skonsultowanie się z ekspertem z zakresu biegania. Może to być np. fizjoterapeuta, który oceni Twoje zdolności motoryczne, technikę biegu i wprowadzi niezbędne modyfikacje, dzięki którym przestaniesz odczuwać dyskomfort i unikniesz nawrotu kontuzji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie