Na ból kręgosłupa narzeka nawet 70 proc. dorosłych Polaków, przede wszystkim kobiet. To efekt siedzącego trybu życia, złej diety, otyłości i nadwagi, a także ciągłego wydłużania czasu spędzanego przy biurku. Jeśli dokucza Ci ból kręgosłupa i chcesz wiedzieć, co możesz na to poradzić, to mamy dla Ciebie gotowy plan działania krok po kroku.
Od tego warto zacząć, ponieważ ból kręgosłupa może być wywołany wieloma czynnikami: od rwy kulszowej, przez patologię w odcinku lędźwiowym, aż po uraz neurologiczny. Zamiast zgadywać lepiej udaj się do specjalisty, który na podstawie objawów oraz badania obrazowego podejmie decyzję o dalszym leczeniu.
Niezależnie od przyczyny bólu kręgosłupa, nie możesz rezygnować z fizjoterapii. To najskuteczniejsza nieinwazyjna metoda leczenia dolegliwości ze strony kręgosłupa, stawów czy mięśni. Celem fizjoterapii jest nie tylko usunięcie bólu, ale też źródła problemu.
Nie licz na to, że fizjoterapeuta zrobi wszystko za Ciebie. Specjalista pokaże Ci gotowe zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu i w biurze. Koniecznie podejdź do sprawy odpowiedzialnie i sumiennie ćwicz, aby wzmocnić kręgosłup i tkanki miękkie, tym samym minimalizując ryzyko powrotu dolegliwości.
Nie ma mowy o trwałym pożegnaniu bólu kręgosłupa, jeśli nadal będziesz robić rzeczy, które doprowadziły Cię do takiego stanu. Skończ z wielogodzinną pracą przy biurku bez aktywnego odpoczynku, nie wracaj z biura na kanapę, nie unikaj aktywności fizycznej, zainwestuj w lepsze środowisko pracy (np. biurko z regulacją wysokości blatu w celu pracy na stojąco, zamiennie z siedzeniem). Chodzi tutaj o ogólne podniesienie swojej higieny życiowej i zawodowej.
Jeśli masz nadwagę, jesteś osobą otyłą lub po prostu źle się odżywiasz, to należysz do grupy ryzyka bardzo poważnych problemów z kręgosłupem, w tym dyskopatii. Bezwzględnie schudnij, przechodząc na zdrową dietę bazującą na produktach roślinnych, natomiast całkowicie wykluczającą cukier stołowy (sacharozę).