Ból kręgosłupa – co robić? Poradnik krok po kroku

Antoni Kwapisz
08.09.2022

Na ból kręgosłupa narzeka nawet 70 proc. dorosłych Polaków, przede wszystkim kobiet. To efekt siedzącego trybu życia, złej diety, otyłości i nadwagi, a także ciągłego wydłużania czasu spędzanego przy biurku. Jeśli dokucza Ci ból kręgosłupa i chcesz wiedzieć, co możesz na to poradzić, to mamy dla Ciebie gotowy plan działania krok po kroku.

Krok 1: wizyta u ortopedy

Od tego warto zacząć, ponieważ ból kręgosłupa może być wywołany wieloma czynnikami: od rwy kulszowej, przez patologię w odcinku lędźwiowym, aż po uraz neurologiczny. Zamiast zgadywać lepiej udaj się do specjalisty, który na podstawie objawów oraz badania obrazowego podejmie decyzję o dalszym leczeniu.

Krok 2: fizjoterapia

Niezależnie od przyczyny bólu kręgosłupa, nie możesz rezygnować z fizjoterapii. To najskuteczniejsza nieinwazyjna metoda leczenia dolegliwości ze strony kręgosłupa, stawów czy mięśni. Celem fizjoterapii jest nie tylko usunięcie bólu, ale też źródła problemu.

Krok 3: samodzielne ćwiczenia

Nie licz na to, że fizjoterapeuta zrobi wszystko za Ciebie. Specjalista pokaże Ci gotowe zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu i w biurze. Koniecznie podejdź do sprawy odpowiedzialnie i sumiennie ćwicz, aby wzmocnić kręgosłup i tkanki miękkie, tym samym minimalizując ryzyko powrotu dolegliwości.

Krok 4: zmiana szkodliwych nawyków

Nie ma mowy o trwałym pożegnaniu bólu kręgosłupa, jeśli nadal będziesz robić rzeczy, które doprowadziły Cię do takiego stanu. Skończ z wielogodzinną pracą przy biurku bez aktywnego odpoczynku, nie wracaj z biura na kanapę, nie unikaj aktywności fizycznej, zainwestuj w lepsze środowisko pracy (np. biurko z regulacją wysokości blatu w celu pracy na stojąco, zamiennie z siedzeniem). Chodzi tutaj o ogólne podniesienie swojej higieny życiowej i zawodowej.

Krok 5: zmiana diety

Jeśli masz nadwagę, jesteś osobą otyłą lub po prostu źle się odżywiasz, to należysz do grupy ryzyka bardzo poważnych problemów z kręgosłupem, w tym dyskopatii. Bezwzględnie schudnij, przechodząc na zdrową dietę bazującą na produktach roślinnych, natomiast całkowicie wykluczającą cukier stołowy (sacharozę). 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie