Alergia sezonowa – objawy i najlepsze sposoby ich łagodzenia

Piotr Kowalczyk
28.03.2022

Szacuje się, że ponad 40 proc. Polaków ma jakąś alergię. W zdecydowanej większości są to alergie wziewne, a w szczególności te sezonowe, czyli dające objawy tylko w okresie aktywności alergenów (jak pyłki roślinne). Jeśli podejrzewasz u siebie alergię sezonową, to przeczytaj nasz artykuł. Wyjaśniamy, jak rozpoznać objawy alergii i co zrobić, aby przestać się z nimi męczyć.

Typowe objawy alergii sezonowej

Alergie sezonowe to w głównej mierze alergie wziewne. Mówimy tutaj o często ostrej reakcji organizmu (a dokładnie układu odpornościowego) na kontakt z czynnikami alergizującymi –pyłkami roślinnymi.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma alergię sezonową. Świadczą o tym takie objawy, jak katar sienny, łzawienie oczu, kichanie, złe samopoczucie, podwyższona temperatura, suchy kaszel, rozdrażnienie. Oczywiście objawy te występują w kontakcie z alergenami, czyli głównie podczas przebywania na dworze w okresie od wiosny do jesieni.

Kalendarz pylenia

W Polsce stężenie alergenów roślinnych, a także okres ich występowania, różnią się w zależności od regionu kraju. Mimo to można opracować tzw. kalendarz pylenia, wskazujący nam, w których miesiącach należy się spodziewać kontaktu z popularnymi czynnikami alergicznymi. I tak:

  • Styczeń – leszczyna, Cladosporium (rodzaj grzyba), w mniejszym stężeniu olsza;
  • Luty – leszczyna, olsza (w bardzo wysokim stężeniu), Cladosporium;
  • Marzec – leszczyna, olsza, topola, w niewielkim stężeniu brzoza, Cladosporium, Alternaria (także rodzaj grzyba);
  • Kwiecień – bardzo wysokie stężenie brzozy, topola, dąb, powoli także trawy, Cladosporium, Alternaria;
  • Maj – brzoza, dąb, trawy, babka, szczaw, pokrzywa, Cladosporium, Alternaria;
  • Czerwiec – trawy (bardzo wysokie stężenie), babka, szczaw, pokrzywa, komosa, Cladosporium, Alternaria;
  • Lipiec – trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica, Cladosporium, Alternaria;
  • Sierpień – trawy, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica, ambrozja, Cladosporium, Alternaria;
  • Wrzesień – trawy, babka, pokrzywa, komosa, bylica, ambrozja, Cladosporium, Alternaria;
  • Październik – w niewielkim stężeniu pokrzywa, bylica, ambrozja, Cladosporium, Alternaria;
  • Listopad - Cladosporium, Alternaria;
  • GrudzieńCladosporium;

Jak widać całorocznym alergenem w naszym kraju są grzyby pleśniowe, natomiast od wczesnej wiosny do jesieni alergikom najmocniej we znaki dają się alergeny roślin typowych dla naszej strefy klimatycznej.

Jeśli więc nie masz stwierdzonej alergii, ale np. zawsze w maju, czerwcu i lipcu męczysz się z łzawieniem oczu, katarem siennym i miewasz trudności z oddychaniem, to z dużym prawdopodobieństwem możesz zacząć podejrzewać u siebie alergię na trawy.

Jak złagodzić objawy alergii domowymi sposobami?

Tak zwane domowy sposoby na alergię nie zastąpią farmakologii, z czego trzeba sobie zdawać sprawę. Mogą być natomiast pomocne w przypadkach lekkiej postaci alergii wziewnej, do doraźnego radzenia sobie z męczącymi objawami.

Popularnymi i na krótką metę całkiem skutecznymi sposobami są m.in.: przemycie twarzy chłodną wodą, częste mycie dłoni i przedramion, częstsze branie prysznica (nawet trzy razy dziennie), częstsze zmienianie ubrania, zwłaszcza po pobycie na dworze. W domu czy w biurze warto natomiast dbać o czystość, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza (około 50%) oraz dobrze byłoby zainwestować w porządny oczyszczacz powietrza.

Wyposażamy domową apteczkę alergika

Najlepszą formą pierwszej pomocy w przypadkach alergii sezonowej zawsze są dedykowane alergikom środki farmakologiczne. Skutecznie łagodzą one już występujące objawy alergii, ale też mogą je hamować, co pozwoli Ci funkcjonować w alergicznym środowisku – na przykład bawić się z dziećmi na trawniku czy spacerować po lesie.

Co ważne, większość takich środków kupisz bez recepty. Jednak podkreślamy, że w przypadku bardzo silnych i regularnie nawracających objawów alergii warto zacząć od wizyty u alergologa – zwłaszcza, gdy mówimy o dziecku. Nieleczona, bagatelizowana alergia wziewna może przejść w astmę, natomiast alergia skórna spowodować powstanie nieestetycznych i trwałych dermatoz.

Środkami „pierwszej pomocy” przy alergii, które warto mieć zawsze pod ręką, są przede wszystkim krople do oczu (zapobiegające męczącemu łzawieniu), różnego rodzaju maści i spraye oraz przede wszystkim tabletki przeciwalergiczne.

Szeroki wybór preparatów na alergię znajdziesz w apo-discounter.pl – to popularna apteka online z dobrymi cenami, która oferuje również atrakcyjny program punktowy pozwalający oszczędzać jeszcze więcej na zakupach farmaceutyków.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie