Terapia hiperbaryczna a regeneracja organizmu – korzyści zdrowotne

Piotr Kowalczyk
26.10.2024

Nie zawsze ludzki organizm znajduje się w doskonałej kondycji. Szkodzi jej m.in. długa i przewlekła choroba, nadmierny wysiłek fizyczny. Do odnowy, odbudowy, powrotu do stanu „sprzed” potrzebna jest regeneracja. Higiena snu, prawidłowa dieta, odpowiednie nawodnienie, odprężające kąpiele, masaże to dobre i praktykowane sposoby na to, kondycję odzyskać, ale warto tu wspomnieć o jeszcze jednej możliwości, mianowicie o terapii tlenowej.

Terapia tlenowa - na czym polega?

To jedna z metod leczenia, polegająca na wprowadzeniu do wdychanego przez człowieka powietrza większej ilości tlenu. Duża ilość gazu rozpuszczonego we krwi sprawia, że każda komórka ludzkiego ciała jest jest nim nasycona, odżywiona, każda z nich jest pobudzona do wzrostu i odnowy. Terapia tlenowa może być realizowana w specjalistycznych miejscach, takich jak komora hiperbaryczna, gdzie pacjenci są poddawani sesjom w warunkach podwyższonego ciśnienia. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest jeszcze skuteczniejsze nasycenie organizmu tlenem, co sprzyja regeneracji i wspomaga procesy zdrowienia.

Jakie są efekty tlenoterapii?

Ta metoda leczenia zdobyła uznanie na całym świecie. Korzystają z niej osoby z problemami neurologicznymi (autyzm, choroba Parkinsona), osoby z cukrzycą (bardzo dobre efekty leczenia przy stopie cukrzycowej), osoby z nadciśnieniem tętniczym lub chorobami serca, osoby, którym doskwierają stawy, osoby po operacjach lub wypadkach. Korzystają z niej sportowcy (amatorzy i zawodowcy) - po intensywnych treningach mikrouszkodzenia w mięśniach szybciej znikają, mięśnie, ścięgna i więzadła szybciej odzyskują sprężystość, organizm jest lepiej przygotowany do wysiłku, szybciej ustępują kontuzje. Korzystają z niej zwolennicy medycyny estetycznej - podczas tlenoterapii następuje wzrost komórek macierzystych (nawet 8-krotny), intensywne wydzielanie włókien kolagenowych, wskutek czego skóra nabiera gładkości i promiennego wyglądu.

Jak szybko pojawiają się efekty po terapii?

Efekty pojawiają się szybko - już po trzecim zabiegu pacjent zauważa pozytywne zmiany.

Jak często można brać udział w zabiegach?

Tlenoterapia jest bezpiecznym zabiegiem (nie wszystkim jest wskazana np. kobietom w ciąży, osobom przechodzącym chemioterapię, infekcje wirusowe, cierpiącym na padaczkę), można mu  się poddawać każdego dnia. Specjaliści zalecają jednak, aby udział w sesji wdychania tlenu brać co 2-3 dni. Ilość rekomendowanych zabiegów zależy od rodzaju dolegliwości (np. po przebytym zawale zalecana się 10-30 zabiegów). Dla dobrych efektów lepiej wziąć udział w serii zabiegów niż robić pomiędzy nimi długie przerwy.

Terapia hiperbaryczna jeszcze nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, ale ten trend się zmienia. Skoro można szybciej wrócić do zdrowia, nie stosując kolejnych lekarstw, nie wkładając dużego wysiłku, dlaczego z niej nie skorzystać?

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie