Palenie papierosów to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. Taki stan rzeczy wynika z prostego faktu: spożywanie tytoniu jest uzależniające (z uwagi na znajdujące się w papierosach substancje, w tym m.in. nikotynę), a jednocześnie wiąże się z ryzykiem wielu poważnych chorób. Do zagrożeń zdrowotnych zalicza się między innymi choroby układu oddechowego i zwiększone ryzyko powstawania nowotworów, ale to jeszcze nie wszystko. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że palenie papierosów negatywnie przekłada się również na stan uzębienia.
Długotrwałe palenie papierosów ma zazwyczaj negatywny wpływ na uzębienie; co więcej, dzieje się tak z różnych powodów. Wśród najpoważniejszych skutków palenia papierosów znajduje się między innymi podwyższone ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, do których zalicza się na przykład
Palenie papierosów powoduje również zwiększenie stanu zapalnego w ustach, co może przełożyć się również na osłabienie układu odpornościowego, a tym samym – zwiększenie ryzyka wystąpienia infekcji bakteryjnych.
Wyżej wymienione ryzyka to istotne, ale nie jedyne zagrożenia, jeśli chodzi o niekorzystny wpływ palenia na zęby. Kolejnym obszarem, w ramach którego palenie papierosów w negatywny sposób wpływa na uzębienie, jest podwyższone ryzyko pojawienia się próchnicy. Wyroby tytoniowe mają wiele szkodliwych substancji chemicznych (wśród nich między innymi substancje smoliste), które mogą wydatnie osłabić szkliwo, a tym samym znacznie przyspieszyć proces erozji zębów. Częste palenie papierosów powoduje również zwiększenie ilości płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego.
Oprócz powyższych palenie papierosów negatywnie rzutuje również na aspekty estetyczne. Nikotyna oraz substancje smoliste to składniki wyrobów tytoniowych, które mogą powodować powstawanie przebarwień na zębach, co zazwyczaj przybiera postać żółtych lub brązowych plam.
Wydaje się, że najlepszym sposobem na to, by móc skutecznie zapobiegać występowaniu problemów z uzębieniem, jest przede wszystkim unikanie papierosów. Dodatkowo, regularne mycie zębów i właściwa higiena jamy ustnej to kolejny, czynnik, który jest kluczowy w przypadku osób chcących utrzymać swoje uzębienie w możliwie jak najlepszym stanie.
Rzecz jasna, dbanie o stan uzębienia nie powinno ograniczać się tylko i wyłącznie do unikania papierosów – ważna jest również zdrowa, pełnowartościowa dieta.
Bibliografia:
Opracowanie zbiorowe, Palenie tytoniu a stan kliniczny przyzębia z uwzględnieniem wskaźników klinicznych, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/24909/piekoszewski_et-al_palenie_tytoniu_a_stan_kliniczny_2012.pdf?sequence=1&isAllowed=y (dostęp: 2023-04-17).
Rafał Rudziński, Jadwiga Banach, Wpływ nawyku palenia tytoniu na stan przyzębia oraz toksyczne oddziaływanie nikotyny i jej metabolitów na tkanki przyzębia, Czas. Stomatol., 2008, 61, 9, 635-643.
Artykuł partnera.