Kiedy należy zakupić aparat słuchowy?

Andrzej Winnicki
23.03.2023

Trudności w zrozumieniu mowy i problemy z prawidłowym odbiorem dźwięków z otoczenia mogą świadczyć o schorzeniach narządu słuchu. Wbrew pozorom niedosłuch nie dotyczy tylko seniorów, gdyż cierpią na niego również osoby młode. W takiej sytuacji konieczne może okazać się założenie urządzenia, które wspomoże pogarszający się słuch. Zobacz, kiedy należy kupić aparat słuchowy i jak może poprawić Twój komfort życia.

Jak wygląda życie z niedosłuchem?

Nawet drobne ubytki słuchu są w stanie uniemożliwić normalne funkcjonowanie i utrudniać codzienne życie. Jeszcze groźniejszą sytuacją jest stopniowe pogarszanie jakości odbioru dźwięków z otoczenia, gdyż może to doprowadzić do całkowitej utraty słuchu. Ważne jest więc, aby już na początku zauważenia problemu zgłosić się do specjalisty i przeprowadzić dokładną diagnostykę. Wykrycie źródła niedosłuchu to podstawa opracowania planu leczenia i dobrania odpowiedniego aparatu słuchowego. O tym, że cierpisz na problem z niedosłuchem, mogą świadczyć następujące objawy:

  • trudności ze zrozumieniem pojedynczych słów;
  • utrudniony odbiór dźwięków szczególnie w hałaśliwym otoczeniu;
  • problemy z komunikowaniem się i wrażenie, że inni mówią niewyraźnie lub za szybko;
  • konieczność zwiększenia poziomu głośności telewizora lub radia;
  • proszenie innych o powtórzenie tego, co mówili.

Niedosłuch może się również przyczynić do bólów głowy i spadku samopoczucia. Konieczność ciągłego nadwyrężania słuchu oraz koncentrowania się na wyłapaniu dźwięków z otoczenia prowadzi też do ogólnego zmęczenia. Aparaty słuchowe mają za zadanie poprawić Twój komfort życia, dzięki czemu nie będziesz musiał rezygnować z codziennych aktywności i uczestniczenia w spotkaniach towarzyskich z obawy przed niezrozumieniem rozmowy.

Jakie są stopnie ubytku słuchu?

Do oceny stopnia ubytku słuchu konieczne jest przeprowadzenie audiometrii tonalnej i innych badań. Wykonuje się je też, aby dobrać odpowiedni aparat słuchowy i dopasować jego ustawienia do poziomu niedosłuchu. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia wyróżnia się cztery kategorie ubytków słuchu w decybelach:

  • łagodny – 20-40 dB;
  • średni – 41-65 dB;
  • znaczny – 65-90 dB;
  • głęboki – powyżej 91 dB.

Nawet łagodny ubytek słuchu utrudnia porozumiewanie się z innymi podczas normalnej rozmowy przez telefon lub w cichym otoczeniu. Warto już wtedy zdecydować się na zakup aparatu słuchowego, który wspomoże prawidłowy odbiór dźwięków. Współczesne urządzenia są zaprojektowane tak, aby były wygodne i niewidoczne dla innych, dlatego w dyskretny sposób korygują słuch. Nie musisz się więc obawiać, że aparat słuchowy wpłynie na Twój wizerunek lub uniemożliwi Ci prowadzenie aktywnego trybu życia.

Aparaty słuchowe nie leczą, jedynie rekompensują ubytek słuchu. Skuteczność aparatów słuchowych uzależniona jest od prawidłowego dopasowania aparatu przez protetyka słuchu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie