Kardiolog – kiedy należy się do niego zgłosić?

Antoni Kwapisz
27.01.2023

Kardiologia to dziedzina medycyny, która specjalizuje się w leczeniu chorób serca i układu krążenia. Choroby serca mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących objawów wskazane jest, aby udać się do kardiologa. Dowiedz się, jakie objawy są wskazaniem do wizyty u kardiologa i jak się do niej przygotować.

Kiedy udać się do kardiologa?

Choroby serca mogą przez pewien czas nie dawać żadnych objawów, a ich pojawienie się powinno być jednoznacznym wskazaniem do wizyty u kardiologa. Podstawowym objawem, który może świadczyć o chorobie serca i powinien skłonić do umówienia wizyty u kardiologa, jest ból w okolicy klatki piersiowej. Warto być szczególnie wyczulonym na rozległy ból przypominający pieczenie, rozpieranie lub ucisk i promieniujący do lewego ramienia bądź żuchwy. Może on świadczyć np. o chorobie niedokrwiennej serca.

Inne objawy, przy występowaniu których warto wykonać badania kardiologiczne, to m.in.:

  • duszności,
  • kołatania serca i nierówne bicie,
  • obniżona tolerancja wysiłku fizycznego,
  • omdlenia i zasłabnięcia,
  • nieprawidłowe wyniki pomiarów ciśnienie i tętna.

Wizyta w klinice kardiologicznej może być wskazana także w przypadku odchyleń od normy w wynikach badań profilaktycznych, np. morfologii krwi czy lipidogramie. Wyniki wskazujące na ryzyko wystąpienia chorób serca mogą być wskazaniem do wykonania dalszej diagnostyki, np. laboratoryjnych badań kardiologicznych, EKG lub USG serca. Niezbędną diagnostykę może wykonać kardiolog w Sedimed.

Przygotowanie do wizyty u kardiologa

Przed wizytą u kardiologa przygotuj wszystkie informacje, które mogą pomóc lekarzowi dokonać właściwej oceny stanu Twojego zdrowia. Jeśli jest to Twoja pierwsza wizyta, możesz wcześniej wykonać podstawowe badania laboratoryjne, m.in. morfologię krwi, lipidogram, kreatyninę i glukozę na czczo. W przypadku wykonywania wcześniej badań kardiologicznych (np. EKG), również weź ich wyniki ze sobą – pomoże to kardiologowi ocenić dynamikę zmian. Warto mieć ze sobą także:

  • listę przyjmowanych leków, nie tylko kardiologicznych, ale też przyjmowanych w ramach leczenia innych schorzeń;
  • dzienniczek z pomiarami ciśnienia i tętna.

O co zapyta dobry kardiolog? Wywiad medyczny

Wizyta w klinice kardiologii rozpocznie się od wywiadu medycznego. Już na podstawie udzielonych informacji kardiolog będzie w stanie skierować swoje podejrzenia w kierunku wybranych chorób bądź całkowicie je wykluczyć. Pytania lekarza będą dotyczyły:

  • przebytych chorób lub chorób przewlekłych;
  • dotychczasowych wyników badań kardiologicznych;
  • przyjmowanych leków;
  • ogólnego samopoczucia i występujących objawów;
  • chorób serca występujących w rodzinie;

Istotne w ocenie ryzyka wystąpienia chorób serca okażą się też informacje na temat czynników, które mogą to ryzyko podnosić, np. cukrzycy lub innych chorób, sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, palenia papierosów, nadużywania alkoholu i przyjmowania innych używek.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie