Jakie herbata ma właściwości zdrowotne?

Jerzy Biernacki
14.12.2022

Herbata to napój, znany na całym świecie, w Polsce jednak pijemy jej bardzo dużo. Kojarzy nam się z długimi jesiennymi wieczorami spędzanymi pod kocem. Rozgrzewa, a do tego pysznie smakuje. Czy jednak jest dobra na wszystko? Jak działa na nasze zdrowie? Tego spróbujemy się dziś dowiedzieć!

Rodzaje herbaty i ich właściwości zdrowotne

Istnieje tak wiele różnych rodzajów i gatunków herbat, że łatwo się pogubić w tym, która z nich działa na co. Czarną herbatę z miodem i cytryną możemy niemal nazwać naszym napojem narodowym. W końcu podczas przeziębienia każdy z nas się taką raczył. Z pomocą w przygotowaniu takiego idealnego naparu przychodzi nam Mokate, dzięki ich herbatom możesz poczuć smak dzieciństwa. Jednak zastanówmy się, jak różne rodzaje herbat wpływają na nasz organizm. Do tych najpopularniejszych należą:

  • Herbata czarna – pobudza organizm, zmniejsza stres, dodaje energii, poprawia pracę żołądka, obniża ciśnienie, poprawia koncentrację, zmniejsza ryzyko zakrzepów, a okłady z czarnej herbaty zmniejszają opuchliznę oczu. W jej składzie możemy znaleźć takie substancje jak: teina, olejki eteryczne, witaminy (A, C, B1, B2, K, PP), minerały oraz wiele innych. Dzięki alkaloidom purynowym czarna herbata działa pobudzająco na układ nerwowy, ale znane są również ze swojego moczopędnego działania, pomimo tego herbatę można zaliczyć do napojów, które otrzymują prawidłowy poziom nawodnienia organizmu.
  • Herbata zielona – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, pomaga usunąć zanieczyszczenia organizmu, obniża cholesterol, chroni przed próchnicą i wrzodami, a w czasie zapalenia spojówek warto przemywać oczy zieloną herbatą. Zawarte w niej flawonole działają przeciwmiażdżycowo, natomiast polifenole i katechiny przeciwnowotworowo. Zielona herbata nadaje się do wielokrotnego zaparzania, napar z drugiego parzenia działa odprężająco, należy również pamiętać, żeby nie zalewać liści zielonej herbaty wrzątkiem!
  • Herbata biała – może z powodzeniem zastąpić kawę, ze względu na swoje pobudzające właściwości, pomaga w koncentracji, zawiera antyoksydanty, opóźnia proces starzenia się skóry oraz poprawia pracę układu immunologicznego. Jest to najmniej przetworzona herbata, która również zawiera polifenole oraz katechin, wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze, możliwe jest także stosowanie okładów z niej na oczy. Jest delikatna i łagodna w smaku, a listki można zaparzać kilkukrotnie. Podobnie jak w przypadku zielonej nie należy jej zalewać wrzątkiem.
  • Herbata czerwona – przyspiesza metabolizm i pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Oczyszcza również organizm, jest moczopędna, przez co pomaga w usunięciu toksyn. Możemy wyróżnić trzy rodzaje czerwonej herbaty: Pu-erh, Puszong, Oolong. Temperatura wody powinna mieć 90 stopni Celsjusza do jej zaparzenia. Picie czerwonej herbaty pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.
  • Herbata żółta – w dawnych czasach była uważana za tak wyjątkową, że mógł ją pić tylko cesarz, wierzono, że dawała nieśmiertelność. Działa tonizująco oraz odświeżająco, poprawia trawienie, oczyszczając organizm. Jest to najmniej znana odmiana herbaty, od innych odróżnia się procesem fermentacji, gdyż początkowo produkuje się ją jak herbatę zieloną, a następnie przechodzi fermentację nieenzymatyczną.

Czy herbata może Ci zaszkodzić?

Jak wiadomo, co za dużo to niezdrowo. Nie powinniśmy parzyć zbyt mocnej herbaty, ze względu na to, że wtedy o wiele łatwiej o przedawkowanie. Najmłodszym najlepiej podawać słabą herbatkę, najlepiej owocową lub z dodatkami. Tanina, która jest zawarta w czarnej herbacie, może sprawiać, że wchłanianie żelaza będzie gorsze. Objawami przedawkowania herbaty mogą być:

  • nadpobudliwość,
  • bezsenność,
  • ból głowy,
  • drżenie mięśni,
  • kołatanie serca.

Niezalecane jest również dodawanie cytryny prosto do wrzącej herbaty, ze względu na związki aluminium zawarte w herbacie, które w połączeniu z cytryną we wrzątku tworzą cytrynian glinu. Herbaty pite w odpowiednich ilościach są bardzo dobre dla naszego zdrowia. Doskonale rozgrzewają i można je podawać w przeróżnych kombinacjach, dlatego warto pić te pyszne napary i korzystać z ich właściwości!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie