Jak dobrze zaprojektowany fotel do pobierania krwi wpływa na doświadczenia pacjentów i personelu medycznego?

Mateusz Nowak
25.09.2023

Pobór krwi to jedna z najczęściej stosowanych procedur medycznych. W takich sytuacjach pacjentom często towarzyszy lęk i strach. Kluczowe jest zatem odpowiednie przygotowanie do badania oraz zastosowanie nowoczesnego wyposażenia, które znacząco usprawni przeprowadzenie zabiegu. Fotel do pobierania krwi to najważniejszy element każdego laboratorium czy gabinetu zabiegowego.

W jakich sytuacjach pobranie krwi może być trudne dla pacjentów i personelu medycznego?

Dla większości pacjentów pobieranie krwi jest stresującą procedurą, która wiąże się ze strachem. Nie tylko dzieci boją się badania, ale także duży odsetek osób dorosłych czuje lęk przed ukłuciem. Niemniej jednak, morfologia stanowi element profilaktyki zdrowia i powinna być wykonywana raz do roku. Procedura ta przeprowadzana jest przez wykwalifikowany personel medyczny. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, a pielęgniarki dokładają wszelkich starań, aby badanie przebiegło sprawnie i jak najmniej boleśnie.

Trudności związane z pobieraniem krwi, które czasem się pojawiają, mogą sprawić, że zabieg będzie jeszcze bardziej niekomfortowy bądź niemożliwy do wykonania. Jednym z najczęściej występujących problemów jest gęsta krew, która może być skutkiem odwodnienia organizmu. Inną powszechną trudnością są słabo widoczne bądź zapadnięte żyły, które znacząco utrudniają i wydłużają zabieg pobrania krwi. Problem ten może mieć różne źródła, np. anatomiczne czy genetyczne, może również wynikać z nadmiernego stresu czy nieprawidłowego przygotowania do badania. Na zapadnięcie żył na także wpływ nieprawidłowe ułożenie ręki, a dokładniej ustawienie kończyny zbyt wysoko.

Trudności z pobieraniem krwi często występują u najmłodszych, głównie z powodu ich ruchliwości oraz słabo widocznych żył czy grubszej tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonywany u dzieci wiąże się również z większym stresem dla samego malucha, jak i jego rodzica. Zadaniem personelu medycznego jest traktowanie małych pacjentów priorytetowo, aby nie oczekiwali długo na pobranie krwi, a cała procedura przebiegła sprawie i szybko. Takie zastosowanie ograniczy zbędne nerwy, lęk i stres. Osoby starsze również nie powinny długo oczekiwać na badanie, gdyż najczęściej borykają się z przewlekłymi chorobami i nie mogą długo przebywać na czczo czy bez przyjmowania leków. W tym przypadku pierwszeństwo w kolejce oraz zapewnienie maksymalnego komfortu w trakcie pobierania krwi jest niezwykle ważne.

Jak w rozwiązaniu problemów może pomóc dobrze zaprojektowany fotel do pobierania krwi?

Pobieranie krwi to niewątpliwie często stosowana procedura, która jest wykonywana w celu prawidłowego zdiagnozowania osoby chorej. Wymaga ona odpowiedniego przygotowania ze strony pacjenta oraz komfortowych warunków w danej placówce medycznej.

Najważniejszym wyposażeniem gabinetów zabiegowych, laboratoriów, przychodni czy szpitali jest specjalistyczny fotel do pobierania krwi. Umożliwia on przeprowadzenie badania na prawym bądź lewym przedramieniu, a zastosowanie regulacji pozwala na płynną zmianę kąta pochylenia oparcia i zagłówka fotela.

Optymalne ustawienie fotela jest niezwykle ważne dla pacjentów, gdyż w komfortowych warunkach są poddawani całej procedurze. Takie rozwiązanie jest również wygodne dla pielęgniarek, ponieważ prawidłowa pozycja osób chorych pozwala na sprawne i szybkie pobranie krwi

Jak powinien być skonstruowany dobry nowoczesny fotel do pobierania krwi?

Odpowiednie wyposażenie placówek medycznych jest niezwykle ważne, gdyż znacząco wpływa na jakość świadczonych usług, a także podnosi komfort personelu medycznego oraz pacjentów. Dodatkowo pozwala na sprawne przeprowadzanie wszelkich procedur, badań czy zabiegów. Nowoczesny regulowany fotel do pobierania krwi powinien stanowić obowiązkowe wyposażenie wszystkich placówek medycznych, w których wykonywana jest morfologia bądź inne badania krwi. Jego specyfika jest w pełni dostosowana do potrzeb pacjentów oraz personelu medycznego, a także miejsc przeznaczenia.

Fotel do pobierania krwi musi spełniać wszystkie wymogi oraz posiadać odpowiednie certyfikaty, by móc być wykorzystywany w placówkach medycznych. Jego konstrukcja musi być wykonana z najwyższej jakości materiałów, które będą odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję czy kontakt z drobnoustrojami bądź wilgocią. Kluczowe jest zastosowanie bezszwowej tapicerki, która uniemożliwia nagromadzenie się bakterii i wirusów oraz szybką i sprawną dezynfekcję.

Możliwość regulacji pozwala na optymalne dostosowanie fotela do każdego pacjenta zarówno małych dzieci, jak i osób dorosłych czy starszych. Mowa tutaj o odpowiednim ustawieniu zagłówka, odpowiadającego za stabilne oparcie głowy, oparcia, które gwarantuje wygodne przyjęcie pozycji oraz podłokietników, dzięki którym pacjent w prawidłowy i wygodny sposób może ułożyć rękę. Takie zastosowanie jest niezwykle ważne, gdyż zdarza się, że podczas pobierania krwi dochodzi do omdleń. Optymalne ustawienie fotela i prawidłowe ułożenie osoby badanej pozwoli na szybką reakcję personelu medycznego. To również spore ułatwienie w przeprowadzeniu całej procedury. Nowoczesne fotele do pobierania krwi to połączenie prostoty, funkcjonalności, niezawodności i bezpieczeństwa.

Niewątpliwie fotel do pobierania krwi pełni ważną funkcję podczas zabiegu. Z jednej strony wpływa na komfort pacjentów, z drugiej zaś znacząco usprawnia pracę personelu medycznego. To również obowiązkowe wyposażenie miejsc, w których przeprowadzane jest pobieranie krwi.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie