Czym zajmuje się dermatolog?

Jerzy Biernacki
13.01.2023

Medycyna pełna jest różnych specjalizacji, w jakich może leczyć lekarz. Dermatologia jest jedną z nich. Czy wiesz jednak, jakie schorzenia zaliczają się do zakresu dermatologii? W jakich chorobach będzie ci pomocna konsultacja dermatologiczna? Czym zajmuje się doktor dermatolog? Co warto wiedzieć przed wizytą u dermatologa? Gdzie przyjmują najlepiej dermatolodzy? Czy lepszy będzie prywatny gabinet dermatologiczny, lokalna poradnia dermatologiczna, a może specjalistyczne gabinety lekarskie ?

Kiedy odwiedzić gabinet dermatologiczny? Cym dermatolog zajmuje się na co dzień?

Aby zostać dermatologiem trzeba skończyć studia medyczne i dodatkowy, 5-letni staż w dziedzinie dermatologii. Sam tytuł lekarza specjalisty dermatologa, lekarz otrzymuje po zdaniu egzaminu specjalizacyjnego. Gdy już to się stanie, doktor może przyjmować pacjentów jako dermatolog. 

Dermatolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób skóry, włosów i paznokci. Jego zadaniem jest także profilaktyka oraz diagnostyka takich chorób. Lekarz zajmuje się wszelkimi chorobami ogónoustrojowymi, które manifestują się na naszej skórze. 

Do chorób dermatologicznych należy m.in. atopowe zapalenie skóry, trądzik młodzieńczy, trądzik pospolity, trądzik różowaty, wypadanie włosów, zmiany skórne tj. łuszczyca, oparzenia, odmrożenia, łupież, a także choroby zakaźne jak grzybica, świerzb. 

Istnieje kilka specjalizacji w zakresie dermatologii. Należą do nich dermatologia estetyczna (poprawa wyglądu skóry), dermatologia dziecięca, Dermatoepidemiologia (choroby skóry i czynnik ryzyka tych chorób w danej populacji). Istotne jest, aby uświadomić sobie, że często dermatolog musi konsultować się z lekarzami innych dziedzin tj. specjalista onkolog, internista, chirurg.

Zanim odbędziesz konsultację dermatologiczną - jak dermatolodzy prowadzą leczenie?

Do dermatologa może udać się pacjent w każdym wieku, cierpiący na przewlekłe choroby skóry i wymagający leków. Do specjalisty warto się także udać, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy związane ze skórą, włosami lub paznokciami.

Mogą to być zmiany skórne, nadmierne łuszczenie naskórka, nadmierny łojotok, łupież, wypadanie włosów, przesuszenie lub nadwrażliwość skóry, świąd skóry, brodawki na ciele, pogorszenie stanu paznokci.

Jeśli jesteś u dermatologa pierwszy raz w życiu, konieczne i istotne będzie zebranie przez lekarza dokładnego wywiadu - dlaczego przychodzisz, od kiedy masz dany problem, czy masz choroby przewlekłe, czy przyjmujesz jakieś leki i jakie masz dodatkowe objawy. 

po zebraniu wywiadu, lekarz zbada twoją skórę, błony śluzowe, paznokcie oraz włosy. Może też zbadać cię dermatoskopem, czyli urządzeniem, które powiększa znamiona i wykwity skórne. W razie potrzeby, lekarz wystawi też skierowanie na dalsze badania, zaleci konsultację z innym specjalistą czy przepisze ci leki.

Najlepsze wizyty i konsultacja?

Dobry dermatolog jest na wagę złota, podobnie jak każdy lekarz specjalista. Dla pacjenta nie ma znaczenia, czy znajdzie się on w gabinecie prywatnym, poradni dermatologicznej czy też w innym miejscu. Gdzie zatem znajduje się profesjonalny dermatolog?

Najlepiej odwiedzić Centrum Medyczne Neomedica, gdzie znajdziecie wielu wspaniałych specjalistów w swoich dziedzinach. Zapewniamy duży komfort leczenia, atrakcyjne ceny i profesjonalne leczenie z wielu specjalizacji. 

U nas znajdzie się specjalista medycyny estetycznej, dermatolog, alergolog leczący choroby alergiczne czy wenerolog leczący choroby przenoszone drogą płciową, a także wielu innych specjalistów. 

Jeśli chcesz poznać wszystkich naszych lekarzy i specjalności, zachęcamy do wejścia na stronę neomedica.pl

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie