Czym się zajmuje i co leczy dermatolog?

Andrzej Winnicki
28.03.2023

Wszelkiego rodzaju choroby skóry, paznokci i włosów są specjalnością lekarza dermatologa. To on podczas wizyty ocenia jej stan, a także decyduje o sposobie ewentualnego leczenia, jeśli zachodzi taka konieczność. Do lekarza z tej specjalizacji bardzo często trafiają osoby, które zmagają się z problemem, jakim jest trądzik różowaty, ale to niejedyna przypadłość, w której lekarz dermatolog jest w stanie pomóc.

Czym zajmuje się dermatologia?

Dermatologia to nauka o chorobach skóry i paznokci. Standardowo wyróżnia się dwa rodzaje dermatologii. Pierwszą z nich jest dermatologia doświadczalna, która skupia się na badaniach skóry. Drugą jest dermatologia kliniczna, której zadaniem jest leczenie wszelkich stanów chorobowych skóry, włosów i paznokci. Do najczęściej rozpoznawanych chorób dermatologicznych zaliczane są:

  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • bielactwo,
  • pieprzyki,
  • egzema,
  • wypadanie włosów,
  • grzybice,
  • potliwość,
  • nowotwory skóry,
  • rozstępy,
  • AZS.

Każda z tych chorób to poważne problemy, które na co dzień utrudniają normalne funkcjonowanie. Skuteczne leczenie tego typu problemów jest możliwe tylko i wyłącznie w gabinecie dermatologicznym. Nie da się wyeliminować problemu domowymi sposobami, a w niektórych przypadkach próby łagodzenia objawów mają odwrotny efekt.

Jak zapisać się na wizytę do dermatologa?

Pojawiające się plamy, wysypka lub inne zmiany skórne to sygnał, że potrzebna będzie konsultacja ze specjalistą. W walce z problemami najważniejsza jest odpowiednio szybka reakcja i konsultacja ze specjalistą. Zapisanie się na wizytę do dermatologa jest bardzo proste i w przypadku wizyty prywatnej nie ma konieczności posiadania skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Rejestracja wizyty w tym wypadku polega wyłącznie na ustaleniu dogodnego terminu i godziny.

Dermatolog – jak przygotować się do wizyty?

Podczas pierwszej wizyty u lekarza dermatologa zostanie przeprowadzony wywiad, którego zadaniem jest zlokalizowanie problemu. Przed wizytą warto wybrać ubranie, które umożliwi pokazanie nieprawidłowości skóry. Oprócz tego nie jest konieczne żadne szczególne przygotowanie. Na wizytę dermatologiczną nie trzeba wykonywać żadnych badań, chyba że takowe są już przeprowadzone. Jeśli pacjent nie ma żadnych wyników badań, to lekarz dermatolog zleci ich wykonanie. Na ich podstawie zostanie wybrany sposób leczenia.

Czy znamiona mogą być niebezpieczne?

Znamiona to zmiany na skórze, które towarzyszą człowiekowi zazwyczaj od pierwszych dni życia. Nie wszystkie jednak pojawiają się tuż po urodzeniu, niektóre ze znamion są nabyte i pojawiają się w trakcie trwania życia. Choć najczęściej są to łagodne zmiany, które mają charakter wizualny, to jednak jakakolwiek zmiana kształtu, czy koloru znamienia jest sygnałem do kontroli dermatologicznej. Zmiany znamion lub pieprzyków, mogą świadczyć o rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory. Choćby z tego powodu znamiona i pieprzyki powinny być kontrolowane podczas wizyty dermatologicznej, na której lekarz będzie w stanie określić, czy konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie