Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów – w znacznej mierze to od jego kondycji zależy komfort naszego życia. Dobrze słysząc, możemy cieszyć się nie tylko sprawną komunikacją z innymi, ale też ulubioną muzyką. Dobra jakość słyszenia jest jednak czymś, co większość ludzi docenia dopiero w momencie, kiedy to straci.
Niektórzy na wiadomość o uszkodzeniu słuchu reagują paniką. W naszej głowie pojawia się wówczas seria pytań: Czy już zawsze będę słabo słyszeć? Czy nie da się z tym nic zrobić?
Na szczęście w niektórych przypadkach ubytek słuchu da się cofnąć – wystarczy tylko podjąć odpowiednie leczenie. Jeśli jednak nasz niedosłuch ma charakter nieodwracalny, najlepsze aparaty słuchowe są w stanie zapewnić nam jakość słyszenia na równi z tą naturalną i przywrócić do życia pełnię dźwięków.
Ubytek wrodzony, tak jak większość tego typu chorób, po prostu jest i nie mamy na niego wpływu. Przyczyną wystąpienia ubytku słuchu u dziecka mogą być wady genetyczne, stan zdrowia matki w czasie ciąży, przyjmowane przez nią leki, a także wcześniactwo i niska masa noworodka. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków wady wrodzone są wykrywane zaraz po porodzie, co pozwala na szybką reakcję i podjęcie rehabilitacji. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepiej z perspektywy rozwoju dziecka. W tym przypadku wady słuchu najczęściej okazują się trwałe i najskuteczniejszą formą rehabilitacji jest dobór odpowiednich aparatów słuchowych. Niezbędnego wsparcia udzieli tu zaufany protetyk słuchu.
Niedosłuch odbiorczy jest jednym z najczęściej występujących uszkodzeń słuchu. Powstaje zazwyczaj w wyniku naturalnego starzenia się organizmu. Warto jednak mieć świadomość, że dotyczy nie tylko seniorów. Można sobie z nim poradzić dzięki włączeniu do swojego życia aparatów słuchowych. Współczesne aparaty słuchowe są niezwykle wygodne i w nieinwazyjny sposób są w stanie przywrócić radość z pełnego słyszenia dźwięków. Jeśli stoimy przed decyzją o kupnie aparatów słuchowych, warto lepiej zorientować się w kwestii możliwego dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia i PFRON.
W kontekście odwracalności uszkodzenia słuchu warto poświęcić kilka słów urazom akustycznym. Przyczyną wystąpienia tego stanu jest mechaniczne uszkodzenie struktur wewnątrz ucha w wyniku ekspozycji na duży hałas. W tym przypadku słuch może ulec regeneracji, choć nie dzieje się to w każdym przypadku. Przewody słuchowe są bardzo delikatne i każde ich uszkodzenie może być niezwykle groźne dla naszego zdrowia. Dlatego w takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Mamy pewną sprawczość w kwestii tego, czy wystąpi u nas uszkodzenie słuchu. W przypadku uszkodzeń nabytych bardzo dużo zależy od tego, jaki styl życia prowadzimy. Naturalnie niezwykle ważna jest prawidłowa higiena i pielęgnacja uszu, ale także to, w jakim środowisku przebywamy na co dzień. Jeśli narażamy swoje uszy na długotrwały hałas, musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później spotkają nas negatywne konsekwencje. Jeśli nie jesteśmy w stanie unikać przebywania w głośnym otoczeniu i hałas wiąże się na przykład z naszą pracą, przed skutkami możemy się uchronić chociażby poprzez noszenie specjalnych ochronników słuchu, które pozwalają minimalizować konsekwencje nadmiernej ekspozycji na hałas.
Szczególną ostrożność powinni zachować także miłośnicy słuchania muzyki na słuchawkach. Nadmierne korzystanie z tej przyjemności może nas słono kosztować – by uchronić swój słuch przed uszkodzeniami, powinniśmy ograniczyć ją do godziny dziennie, nie przekraczając jednocześnie 60% maksymalnej głośności urządzenia. Jeśli jest ona dla nas niewystarczająca – to dobry powód, by wykonać badanie słuchu.
Komunikat prasowy