Stulejka, czyli zwężenie napletka, to jedna z najczęstszych męskich dolegliwości intymnych, która ma charakter wrodzony lub nabyty. Choroba dotyka młodych chłopców i dorosłych mężczyzn. Nieleczona stulejka powoduje problemy ze swobodnym oddawaniem moczu, ból podczas stosunku seksualnego oraz stanowi przeszkodę w odpowiednim zachowaniu higieny, co może prowadzić do rozwoju zakażeń i stanów zapalnych.
Żołądź penisa jest pokryta fałdem skórnym – czyli napletkiem, który prawidłowo rozwinięty chroni i osłania prącie zarówno w spoczynku, jak i w stanie wzwodu. O stulejce mówimy wtedy, gdy zwężenie napletka uniemożliwia lub utrudnia zsunięcie go z żołędzi prącia.
Wśród rodzajów stulejki wyróżniamy:
Choć stulejka jest dolegliwością, która nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla życia, nieleczona wiąże się z ogromnym dyskomfortem dla mężczyzny i ograniczoną aktywnością seksualną. Ponadto może prowadzić do rozwoju dużo poważniejszych chorób, a jej najostrzejszym powikłaniem jest załupek. Załupek objawia się obrzękiem prącia i niedokrwieniem, co może doprowadzić do martwicy żołędzi i skóry napletka.
U dzieci do 2. roku życia stulejka występuje fizjologicznie i najczęściej ustępuje samoistnie. Większość małych chłopców rodzi się z anatomiczną wadą napletka, ponieważ jest on przyklejony do żołędzi tzw. mastką. U niemowlaków istotne jest przestrzeganie właściwych zasad higieny i stopniowe ściąganie napletka, bez użycia siły, najlepiej w czasie kąpieli. Natomiast kiedy chłopiec osiągnie 3. rok życia, ale nadal nie będzie się dało poprawnie odprowadzić napletka, konieczna jest wizyta u specjalisty.
Stulejka patologiczna, która rozwija się u młodych chłopców oraz u mężczyzn, nie ustępuje samoistnie. Wtedy rozwiązaniem jest chirurgiczne leczenie. Co istotne, stulejka ma tendencję do powiększania się – wtedy na skórze powstają mikropęknięcia, które zabliźniając się, powodują coraz większe zwężanie napletka. Rozróżnia się stulejkę niepełną, w przypadku której napletek może zostać częściowo ściągnięty, oraz stulejkę pełną, przy której odprowadzenie napletka jest już niemożliwe.
Objawy stulejki są takie same, niezależnie od wieku chłopca i mężczyzny. Jednak dorosły mężczyzna może obserwować je bardziej świadomie.
Oprócz zwężenia ujścia napletka, najczęściej występujące objawy stulejki to:
Chorobę rozpoznaje oraz leczy lekarz urolog, który na podstawie wcześniejszej diagnostyki, decyduje czy konieczne będzie leczenie stulejki chirurgiczne. U młodych i dorosłych mężczyzn najczęściej stosuje się bezpieczne i bezbolesne operacje stulejki, które trwają do około jednej godziny. Co istotne, lekarz może przeprowadzić operację stulejki, gdy nie ma żadnych stanów zapalnych napletka.
Chirurgiczne leczenie stulejki polega na:
Leczenie stulejki u dzieci należy wdrożyć u chłopców powyżej 4-5 roku życia, u których wciąż niemożliwe jest zsunięcie napletka. Lekarz zleca wtedy leczenie farmakologiczne za pomocą maści sterydowych oraz samodzielne próby odwodzenia napletka podejmowane w ciepłej wodzie. W niektórych przypadkach, konieczne jest zastosowanie plastyki stulejki zwanej potocznie operacją stulejki, podczas której poszerza się ujście napletka. A w skrajnych przypadkach wykonuje się zabiegi obrzezania.
Leczenie stulejki w Skoczowie, również z NFZ
W Poradni Urologicznej w Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie przeprowadzamy niezbędną diagnostykę w kierunku leczenia dolegliwości oraz niepokojących zmian sfer intymnych zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Natomiast w Oddziale Urologii Centrum Lekarskiego ALFA w Skoczowie przeprowadzamy zabiegi operacyjne, w tym związane z usunięciem stulejki u dzieci i dorosłych.
Komunikat prasowy