Bruksizm - co to za przypadłość?

Jerzy Biernacki
21.07.2023

Różne dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych to coraz powszechniejszy problem. Bruksizm to jedna z tych przypadłości, które dotykają narządu żucia wyjątkowo często. Zwykle daje o sobie znać między 18 a 29 rokiem życia.

Bruksizm - charakterystyczne objawy

Bruksizm to powtarzające się i nieświadome zaciskanie zębów oraz zgrzytanie zębami. Osoby doświadczające bruksizmu alarmowane są objawami takimi jak ścieranie zębów, ich pękanie lub też rozchwianie. Symptomatyczne są również krwawienie dziąseł, ograniczenia ruchomości żuchwy czy jej przeskakiwanie. Bruksizm może też o sobie dawać znać przez ból stawów skroniowo-żuchwowych.

Co znamienne, nawet u 40% bruksizm może przebiegać bezobjawowo. Nie oznacza to jednak, że można wówczas zbagatelizować ten problem. To wciąż patologia, która nieleczona, nie pozostanie bez konsekwencji.

Dlaczego zaciskam zęby? - przyczyny bruksizmu

Etiologia bruksizmu jest zróżnicowana i może obejmować różne czynniki. Przyczyny zgrzytania zębami można podzielić na:

  • psychiczne - to bardzo ważna grupa czynników, wśród których wiodący jest stres i wzmożone napięcie; mogą być to również depresja lub zaburzenia lękowe
  • emocjonalne - te obejmują cechy osobowości wzmagające osobniczą podatność na przeżywanie silnych emocji, takie jak wrażliwość, skłonności lękowe i związane z częstym martwieniem się
  • strukturalne - to m.in. wady zgryzu czy inne zaburzenia w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych, również te wynikające z nieprawidłowego rozwoju jamy ustnej
  • zaburzenia snu - zarówno bezsenność jak i zaburzenia rytmu okołodobowego
  • ingerencje stomatologiczne - to nie tylko zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzoczaszki, lecz także prosta ekstrakcja zęba
  • genetyczne i epigenetyczne

Praktyka fizjoterapeutów gabinetu Warszawskie Kręgi wskazuje na wiodącą rolę czynników psychicznych i emocjonalnych.

Jak pozbyć się zgrzytania zębami?

Choć bruksizm to dolegliwość przykra, z pewnością możliwa do wyeliminowania. Ponieważ szczególnie częstymi są czynniki natury emocjonalnej, warto by już od chwili, gdy dopiero zaczynasz podejrzewać u siebie bruksizm, zatroszczyć się mocniej o swój dobrostan psychiczny.

Bez względu na etap zaawansowania bruksizmu, zawsze też warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ustalić przyczyny dolegliwości i wskaże skuteczną drogę leczenia.

Do jakiego lekarza udać się z bruksizmem?

Specjalistą, który ma najszersze pole działania w walce z bruksizmem jest fizjoterapeuta. Co więcej, spośród dostępnych obecnie metod leczenia zachowawczego, szczególnie zalecana jest właśnie fizjoterapia stomatologiczna.

Fizjoterapia stomatologiczna - leczenie bruksizmu

Zgrzytanie zębami i nawykowe zaciskanie zębów musi być eliminowane u źródła, jeśli zależy Ci na skutecznym pozbyciu się tej dolegliwości. Indywidualnie dobrana terapia manualna ma ogromne możliwości nie tylko redukcji uciążliwych objawów, lecz także zniesienia wielu przyczyn tego problemu. 

Obserwujesz u siebie problem ze zgrzytaniem zębów? Żyjesz w stresie i nawykowo zaciskasz zęby? A może nie widzisz u siebie niepokojących objawów, ale chcesz sprawdzić aktualną kondycję narządu mowy?

Umów wizytę i przekonaj się na sobie, jak wiele zmienia nowoczesna fizjoterapia.  

mgr Patryk Wąsowski
Warszawskie Kręgi - gabinet fizjoterapii
Karola Bohdanowicza 9, 02-127 Warszawa 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie