Żywienie przed i po operacji – podstawowe zasady

Piotr Kowalczyk
03.10.2019

Do planowanej operacji z reguły starannie się przygotowujemy – robimy badania, ustalamy termin przyjęcia do szpitala. Warto w okresie okołooperacyjnym pomyśleć także o jeszcze jednym aspekcie – prawidłowym żywieniu. Dowiedz się, dlaczego to, co jesz przed i po operacji jest tak ważne?

Operacja to silny stres i wyzwanie dla ciała człowieka. Organizm znosi ją tym lepiej, im lepiej jest odżywiony. Szczególnie istotna jest ilość białka dostarczana z pożywieniem, ponieważ to właśnie ono jest podstawowym budulcem koniecznym do właściwego gojenia ran. To dlatego zapotrzebowanie na białko w okresie okołooperacyjnym jest większe niż u osób zdrowych.

Dieta przed operacją ma ogromne znaczenie

Zły stan odżywienia może być jedną z przyczyn przesunięcia planowanej operacji, ponieważ u osób z niedożywieniem stwierdza się większą liczbę powikłań, upośledzone gojenie ran i wydłużony czas hospitalizacji. Jak przygotować się do operacji żywieniowo? Przede wszystkim warto spożywać posiłki regularnie, najlepiej 5 razy dziennie. Posiłki powinny zawierać wszystkie produkty wskazane w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Należą do nich warzywa, owoce, produkty zbożowe, wysokiej jakości tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, a także źródła cennego białka, czyli produkty mleczne, jaja, chude mięso i ryby. W okresie przygotowania do operacji warto zapytać lekarza także o możliwość wprowadzenia dodatkowego wsparcia żywieniowego. Europejskie Towarzystwo Żywienia i Metabolizmu zaleca, aby na 5-7 dni przed planowaną operacją chirurgiczną zastosować tzw. żywienie medyczne, czyli przyjmować doustne preparaty odżywcze, które dostarczają białka, argininy, kwasów tłuszczowych Omega-3 i nukleotydów. Przykładem takiego preparatu może być Impact Oral.

Żywienie tuż przed zabiegiem

W dniu poprzedzającym zabieg zalecana jest zazwyczaj dieta łatwo strawna. Ostatni posiłek przed operacją, zgodnie z najnowszymi standardami powinien być zjedzony 6 godzin przed nią. Oczywiście, niektóre zabiegi operacyjne wymagają stosowania specjalnych procedur, dlatego w tej kwestii decydujące zdanie ma zawsze lekarz prowadzący.

Dieta jako element rekonwalescencji

Celem nowoczesnej opieki jest jak najwcześniejsze przywrócenie możliwości spożywania klasycznych pokarmów. Jest to tak ważne, ponieważ może zmniejszyć liczbę powikłań infekcyjnych, przyspieszyć powrót perystaltyki jelit i skrócić czas hospitalizacji. Z tego względu, jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej już kilka godzin po operacji powinny zostać podane pierwsze płyny. W następnych dniach najczęściej polecana jest dieta lekkostrawna, którą przez przynajmniej 5 do 7 dni w porozumieniu z lekarzem warto wzbogacić o żywienie medyczne, wybierając takie preparaty, które dostarczą cennego w procesie rekonwalescencji białka. Rozwiązań jest kilka. Klasyczne posiłki można wzbogacać dodatkiem preparatów białkowych w proszku, np. Resource Instant Protein. Inna alternatywa to włączenie do menu doustnych preparatów odżywczych w płynie jak Resource Protein lub Impact Oral.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie