Na rynku znajdziemy dziś mnóstwo leków i suplementów o działaniu uspokajającym. Ich sprzedaż rośnie w szybkim tempie, co nie świadczy najlepiej o kondycji psychicznej naszego społeczeństwa. Jeśli także miewasz problemy z opanowaniem emocji, masz stresującą pracę, a wieczorem nie możesz zasnąć, to na dobry początek wypróbuj naturalne sposoby sięgając po zioła na uspokojenie. Kilka z nich opisujemy w naszym poradniku.
Szerszej znana pod nazwą Passiflora. Wyciąg z tej rośliny ma działanie uspokajające, bardzo dobrze sprawdza się w stanach lękowych oraz w przypadkach bezsenności. Może być pomocny w radzeniu sobie z zaburzeniami czynności serca na tle nerwowym. Dawniej Passiflorę stosowano u pacjentów z depresją, nerwicą oraz skrajnym wyczerpaniem psychicznym wywołanym np. przekwitaniem. Uwaga! Nie przesadź z dawkowaniem wyciągu z męczennicy cielistej, ponieważ skutkiem ubocznym mogą być silne bóle głowy.
Czyli po prostu waleriana. To najpopularniejsze zioło o działaniu uspokajającym, które bez problemu kupimy w każdym sklepie zielarskim, natomiast w aptece dostępne są suplementy diety z walerianą. Zioło to bardzo dobrze sprawdza się w przypadkach nerwicy, silnego stresu, bezsenności, napięcia nerwowego, niepokoju, kołatania serca oraz zawrotów głowy. Można stosować np. napar z kozłka, który powinien zostać wypity na około pół godziny przed zaśnięciem. Uwaga! Waleriany nie podajemy dzieciom do szóstego roku życia.
Wiele osób usłyszało w swoim życiu poradę „zaparz sobie meliski”. I faktycznie, napar z tego zioła ma świetne działanie uspokajające. Zawarte w melisie substancje pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego, łagodząc pobudzenie, usprawniając funkcjonowanie układu pokarmowego, a nawet sercowo-naczyniowego. Jest to bardzo dobry sposób na stres, ataki paniki, jak również na bezsenność. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować stosowanie melisy z lekarzem.
Ta roślina także wykazuje działanie uspokajające, obniżające ciśnienie krwi oraz nasenne. W medycynie naturalnej wykorzystuje się lupulinę, czyli związek z włosków wydzielniczych chmielu, który można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich.