Jeśli zauważasz u siebie objawy typu ból, drapanie i trudności z przełykaniem, może to być zapalenie gardła. Dowiedz się, do kogo zgłosić się za tą dolegliwością oraz jakie są popularne metody leczenia.
Zapalenie błony śluzowej gardła, czyli potocznie zapalenie gardła, to dolegliwość, z którą często zgłaszamy się do lekarza rodzinnego. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, które sprzyjają infekcjom. Ciepłe zimy są dodatkowym katalizatorem, ponieważ zapewniają klimat sprzyjający rozwojowi wirusów. Na zapalenie gardła najczęściej chorują osoby młode oraz dzieci. Leczenie można powierzyć lekarzowi pierwszego kontaktu lub otalaryngologowi.
Jaka jest najczęstsza przyczyna zapalenia gardła? Winowajcą są tu wirusy, które powodują ok. 80-90% przypadków. Za najbardziej patogenne uważa się zaś adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy oraz wirusa grypy. O infekcje gardła nietrudno, ponieważ wirusy przenoszą się droga kropelkową lub na skutek bezpośredniego kontaktu z chorym. Wie to każdy rodzic, którego dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola. Zapalaniem gardła można się łatwo zarazić także w szpitalu lub przychodni, zwłaszcza jeśli cierpimy na obniżoną odporność. Czas inkubacji dla popularnych wirusów odpowiedzialnych za tę dolegliwość to 1-6 dni. Wówczas chory jest też najbardziej zaraźliwy dla innych osób w otoczeniu.
Innymi mikroorganizmami, które powodują zapalenie gardła, bywają niektóre powszechnie występujące bakterie (np. paciorkowiec beta-hemolizujący) oraz tzw. bakterie atypowe, np. chlamydie czy mikoplazmy. Szacuje się, że bakterie odpowiedzialne są za ok. 15% infekcji w przypadku dzieci i ok. 5-10% w przypadku dorosłych. Przy ostrym zapalaniu gardła dodatkowo mogą pojawić się bóle głowy, gorączka, nudności, wymioty, a nawet zapalenie spojówek. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do lekarza po zauważaniu pierwszych objawów zapalenia gardła oraz podjęcie stosownego leczenia.
Pomocne w łagodzeniu objawów lżejszego zapalenia gardła mogą być także powszechnie dostępne leki bez recepty. Dobre efekty może dać zastosowanie aerozolu na gardło typu Tamtum Verde lub Gardinex. Łagodniejsze objawy można łagodzić domowymi sposobami. Pomaga wygrzewanie się w łóżku, picie dużej ilości płynów, a także przyjmowania jednej-dwóch łyżek dobrego miodu, który oblepia gardło i dzięki temu łagodzi jego podrażnienia.
Popularne jest także doraźne stosowanie pastylek na gardło z wyciągiem z ziół, które pomagają zredukować ból gardła i podrażanie, dzięki czemu chory odczuwa mniejszy ból przy przełykaniu śliny czy wody. Środki bez recepty na zapalanie gardła możecie dostać w każdej aptece, także internetowej.
Artykuł partnera.