Zanieczyszczona skóra twarzy – jak sobie z nią radzić?

Antoni Kwapisz
22.03.2022

Zdrowy, promienny wygląd cery to coś, na czym zależy wielu osobom, choć nie każdy wie, jak uzyskać satysfakcjonujący efekt. Działanie czynników zewnętrznych, a także indywidualne skłonności konkretnych rodzajów skóry sprzyjają rozwijaniu się zanieczyszczeń. Przez to cera traci blask, a także pojawiają się na niej liczne stany zapalne. Niekiedy zdarza się też, że brak czasu na pielęgnację skóry twarzy przyczynia się do jej zanieczyszczenia i nadkażenia. Na szczęście są sposoby na skuteczną walkę z takimi problemami.

Zanieczyszczenie skóry twarzy – co je powoduje?

Przyczyny zanieczyszczenia skóry twarzy mogą być bardzo różne. Niekiedy dochodzi do niego na skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w kobiecym organizmie w związku z ciążą. Kiedy indziej może chodzić o naturalne skłonności, jakie wykazuje cera trądzikowa, niezależnie od tego, czy jest mieszana, tłusta czy normalna.

Problem zanieczyszczonej skóry twarzy może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może się wiązać z nadmiernym stresem, nieodpowiednią dietą, bądź też nieodpowiednią rutyną pielęgnacyjną.

Po czym poznać zanieczyszczoną skórę twarzy?

Zanieczyszczenie cery wiąże się z nadaktywnością gruczołów łojowych, które znajdują się w obszarze twarzy. Nierzadko dostrzegalny jest pogrubiony naskórek oraz zauważalne przebarwienia, często łączone ze skórą trądzikową. W obrębie skóry pojawiają się również zaskórniki – zarówno otwarte, jak i zamknięte (nadmiar łoju, produkowanego przez gruczoły, mocno się do tego przyczynia). Twarz staje się niezdrowo świecąca, a w dotyku nieznacznie lepka. W takim środowisku doskonale rozwijają się bakterie, dlatego też zaczynają pojawiać się skórne zmiany zapalne, a z czasem także poważniejsze zakażenia. Jeśli zlekceważy się początkowe objawy zanieczyszczonej skóry, stan będzie się regularnie pogarszał. Im później się zadziała, tym bardziej żmudny okaże się proces całkowitego oczyszczenia skóry do pożądanego stanu.

Profesjonalne zabiegi oczyszczające – na co można się zdecydować?

Choć celem oczyszczenia skóry twarzy można działać za pomocą wielu domowych sposobów, warto przyjrzeć się profesjonalnym zabiegom, gdyż są po prostu skuteczniejsze i dobrane do rodzaju problemu przez specjalistę. Przede wszystkim, można korzystać z różnego rodzaju peelingów chemicznych. Specjalnie przygotowane wersje oczyszczające wykonywane są po to, by złuszczyć zrogowaciały naskórek. Zabiegi przeprowadzane są w taki sposób, by jednocześnie nie wywoływać podrażnień skóry twarzy, także jeśli osoba poddawana zabiegowi ma cerę naczyniową lub wrażliwą.

Innym popularnym zabiegiem oczyszczającym jest mikrodermabrazja diamentowa. Ma ona stanowić alternatywę dla chemicznych procedur złuszczających. Dzięki temu, że peeling wykonywany jest w tej sytuacji mechanicznie, przy wykorzystaniu specjalnych, diamentowych głowic, można dokładnie kontrolować proces ścierania warstwy rogowej naskórka tak, by nie wywołać nawet najdrobniejszych podrażnień.

Jeszcze łagodniejszy okazuje się peeling kawitacyjny, przeprowadzany za pomocą ultradźwięków. W całej procedurze wykorzystuje się wodę, która pod wpływem ciśnienia dociera do porów i je oczyszcza. Proces jest zupełnie bezinwazyjny, a co za tym idzie, bezbolesny. Jeśli wraz z problemem zanieczyszczonej skóry twarzy występują zmiany trądzikowe, warto dodatkowo zdecydować się na Acnelan, czyli innowacyjną i bardzo skuteczną kurację, polegającą na leczeniu trądziku.

Chcąc poddać się któremukolwiek z powyższych zabiegów, należy wybrać profesjonalną klinikę medycyny estetycznej, taką jak na przykład: https://www.klinikaantiaging.pl/. Dzięki temu ma się pewność, że każda z procedur zostanie przeprowadzona w bezpieczny sposób z zachowaniem najwyższych standardów i nie pogorszy stanu naszej cery.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie