Uzależnienie od suplementów diety: charakterystyczne objawy

Piotr Kowalczyk
18.03.2020

Uzależnienie od suplementów diety jest coraz poważniejszym problemem. Mnóstwo osób sięga po specyfiki dostępne bez recepty, ale niektórzy tracą nad tym kontrolę. Efekt jest taki, że wpadają w uzależnienie behawioralne, czyli z tej samej kategorii, co narkomania czy alkoholizm. Jakie są typowe objawy uzależnienia od suplementów diety? Wymieniamy je w naszym poradniku.

Sięganie po suplementy „na wszystko”

Osoby uzależnione są święcie przekonane, że każdy życiowy czy zdrowotny problem mogą rozwiązać sięgając po odpowiedni suplement. Nawet jeśli nie przynosi to żadnych efektów, wychodzą z założenia, że po prostu źle dobrały specyfik lub przyjmują zbyt małą dawkę. W efekcie domowa apteczka uzależnionego zamienia się w małą aptekę, w której można znaleźć suplementy na najróżniejsze przypadłości.

Wmawianie sobie chorób

Uzależnieni mają tak silną potrzebę sięgania po suplementy, że są gotowi nawet wmówić sobie jakąś przypadłość, byle tylko mieć uzasadnienie dla zakupu kolejnego specyfiku. Często takie osoby są odbierane przez społeczeństwo jako hipochondrycy.

Nawykowe zachodzenie do apteki

Osoba uzależniona od suplementów diety traktuje wizytę w aptece na równi z zakupami w sklepie spożywczym. To dla niej standardowy element tygodnia, a nawet dnia. Uzależniony nie przepuści żadnej okazji, by zajść do apteki i sprawdzić, czy nie pojawił się jakiś nowy specyfik.

Uważne oglądanie i słuchanie reklam suplementów

To również dość charakterystyczny objaw uzależnienia, który bierze się z tego, że suplementy znajdują się w centrum zainteresowania osoby z problemem. Czuje ona bardzo silną potrzebę bycia na bieżąco z ofertami producentów. W reklamach szuka siebie, wyobraża sobie, że to z myślą o niej został stworzony dany suplement.

Panika, gdy zapomni się wziąć suplement

Trudno o bardziej alarmujący objaw uzależnienia. Jeśli osoba, która przyjmuje duże ilości suplementów, zapomni zabrać je ze sobą np. do pracy, wpada w panikę i musi natychmiast pójść do apteki lub wrócić do domu. Jest to dla niej ważniejsze niż obowiązki służbowe. Jest gotowa nawet zrezygnować z przerwy na obiad, byle tylko zdobyć suplementy.

Jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś bliskiego takie objawy, jak najszybciej skorzystaj z pomocy terapeuty uzależnień. Bagatelizowanie tego może skutkować pogłębieniem uzależnienia np. w kierunku lekomanii.

Temat opracowany przy współpracy z Kolageon.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.