Twoi sąsiedzi palą byle czym? Sprawdź, jak obronić się przed trującym smogiem!

Antoni Kwapisz
08.01.2019

Smog to bardzo poważny problem, szczególnie w naszym kraju. Polska ma najgorszą jakość powietrza w całej Unii Europejskiej, co nie tylko widać, ale przede wszystkim czuć. Jeśli zimą notorycznie masz chrypkę, boli Cię głowa, a białe firanki po tygodniu od powieszenia robią się szare, to Ty i Twoja rodzina jesteście bezpośrednio zagrożeni smogiem – być może produkowanym przez „oszczędnych” sąsiadów. Jak się przed tym bronić? Oto kilka praktycznych sposobów.

Wietrz mieszkanie tylko w określonych sytuacjach

W sezonie grzewczym powinnaś unikać otwierania okien wieczorem oraz w pochmurne dni – wtedy stężenie smogu w powietrzu jest najwyższe. Wietrzenie planuj wtedy, gdy… wieje porywisty wiatr, który działa jak naturalna miotełka na trucizny.

Zainwestuj w dodatkowe rośliny

Aby znacząco poprawić jakość powietrza w domu czy mieszkaniu, dokup kilka efektownych roślin, które mają naturalną właściwość wyłapywania i filtrowania trucizn z atmosfery. Świetnym przykładem jest tutaj popularna paprotka. Podobnie działają skrzydłokwiat i bluszcz pospolity.

Pomyśl o zakupie oczyszczacza powietrza

Obecnie takie urządzenia bardzo potaniały i w cenie nawet poniżej 1000 złotych można kupić oczyszczacz, który doskonale poradzi sobie z filtrowaniem powietrza w Twoim mieszkaniu. Pamiętaj, aby wybrać sprzęt o mocy dopasowanej do wielkości pomieszczenia. Warto też zainwestować w oczyszczacz z funkcją jonizacji, dzięki czemu kurz będzie osiadać na podłodze, a nie na meblach czy telewizorze.

Eksploatacja oczyszczacza powietrza nie jest wcale droga. Współczesne urządzenia są bardzo energooszczędne. Nieco większe wydatki czekają Cię tylko przy okazji wymiany filtrów, co trzeba robić minimum raz do roku. Jednak widząc, w jakim stanie są filtry, szybko utwierdzisz się w przekonaniu, że zakup oczyszczacza był bardzo dobrą decyzją.

Może czas porozmawiać z sąsiadami?

Wcale nie musisz pokornie znosić tego, że ktoś niszczy Twoje zdrowie, truje Twoją rodzinę i naraża Was na bardzo poważne niebezpieczeństwo (z powodu smogu rocznie przedwcześnie umiera ponad 40 tysięcy Polaków). Jeśli widzisz, że z komina Twoich sąsiadów wydobywa się kolorowy dym, a dodatkowo towarzyszy temu gryzący, chemiczny smród, to możesz mieć pewność, że spalają w swoim kotle np. lakierowane płyty meblowe.

W takiej sytuacji porozmawiaj z sąsiadami, a jeśli to nie przyniesie żadnego skutku, nie miej skrupułów przed zawiadomieniem straży miejskiej lub policji. Spalanie śmieci w domowym piecu jest nielegalne, grozi za to wysoka kara finansowa, a służby traktują takie zgłoszenia poważnie.

Przed smogiem możesz się również chronić wychodząc na dwór. Tutaj najlepszym sposobem będzie noszenie maski antysmogowej, ewentualnie grubego szalika lub chusty wiązanej na wysokości buzi. W sezonie grzewczym staraj się jednak ograniczać swoją aktywność na zewnątrz do niezbędnego minimum.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie