Najbardziej nieprzyjemne badanie lekarskie? Oczywiście, że kolonoskopia! Taka odpowiedź wydaje się być zupełnie naturalna, jednak pacjenci, którzy mają już to badanie za sobą, raczej przyznają, że nie taki diabeł straszny. Kolonoskopia nie jest jednak po to, aby sprawiać komuś przyjemność. To bardzo ważne badanie mogące nawet uratować życie.
Rodzaje kolonoskopii
Kolonoskopię przeprowadza się z różnych powodów. Zdecydowanie najczęściej lekarze zlecają badanie diagnostyczne, które ma wykryć różne potencjalne schodzenia dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W Polsce działa np. program badań przesiewowych w kierunku wczesnej diagnostyki raka jelita grubego – jednego z najbardziej zabójczych nowotworów w naszym kraju.
Kolonoskopia terapeutyczna jest stosowana w przypadku pacjentów, u których stwierdza się obecność polipów lub ciał obcych w przewodzie pokarmowym. Badanie pozwala je usunąć, a także pobrać materiał do dalszych badań. Czasami kolonoskopie terapeutyczną zaleca się pacjentom, u których doszło do niebezpiecznego zwężenia przewodu pokarmowego.
Jest również kolonoskopia profilaktyczna, której zadaniem jest monitorowanie stanu pacjenta chorującego na zapalenie jelit i inne schorzenia dolnego odcinka przewodu pokarmowego, jak chociażby choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Czy kolonoskopia boli?
Ogromny ból towarzyszący temu badaniu jest mitem i nie należy w to wierzyć. W zdecydowanej większości przypadków pacjenci odczuwają jedynie dyskomfort, dziwnie się czują, ale nie narzekają na dolegliwości bólowe. W skrajnych przypadkach, zwykle przy ostrych schorzeniach, stosuje się znieczulenie miejscowe.
W praktyce największą niedogodnością z punktu widzenia pacjenta jest wstyd, ale trzeba tutaj pamiętać, że dla lekarzy jest to po prostu rutynowe badanie. Trwa ono od 15 do 35 minut, jednak czasami musi zostać powtórzone, jeśli nie uda się wsunąć kolonoskopu do końca jelita.
Jak się przygotować do kolonoskopii?
Najważniejsze jest to, aby na trzy dni przed badaniem zacząć przyjmować pokarmy w formie płynnej, czyli np. jeść zupy. Powinno się także zrezygnować z jedzenia owoców pestkowych, pestek siemienia lnianego i maku i tłustych potraw.
Na dzień przed kolonoskopią należy przyjąć środek przeczyszczający, a następnie poprzestać wyłącznie na piciu wody i ewentualnie naparów. To pozwoli dokładnie oczyścić jelita. W szpitalu pacjent również otrzyma środek przeczyszczający.
Przygotowanie do kolonoskopii, jak również samo badanie, jest mocno wyczerpujące, dlatego należy wziąć urlop w pracy i spędzić kilka dni w domu. Na szczęście komplikacje po badaniu zdarzają się niezmiernie rzadko.