Puls u zdrowego, dorosłego człowieka nie powinien przekraczać 70-80 uderzeń na minutę. Oczywiście okresowo ma prawo znacznie wzrosnąć, ale jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas i niezależnie od bodźców zewnętrznych, mamy do czynienia z poważnym problemem zdrowotnym. Lekarze określają go mianem tachykardii zatokowej. Sprawdź, czym jest to schorzenie i jakie są jego objawy.
Tachykardią zatokową określamy stan, w którym mięsień sercowy bije z częstotliwością ponad 100 uderzeń na minutę. Zaznaczamy, że dotyczy to osób dorosłych i młodzieży. U małych dzieci puls na poziomie 100 i więcej uderzeń na minutę jest zupełnie normalny.
Co oczywiste, serce nie może bez przerwy pracować na tak wysokich obrotach, ponieważ nie jest do tego przystosowane. Właśnie dlatego po wysiłku fizycznym, który przyspiesza puls, czujemy się bardzo zmęczeni i musimy odpocząć.
Tachykardia zatokowa wcale nie musi być groźnym zjawiskiem. Wszystko zależy od tego, co ją wywołuje. Lekarze rozróżniają dwa typy tachykardii:
Przede wszystkim zwróć uwagę na objawy i okoliczności, w jakich pojawia się znaczne przyspieszenie pulsu. Jeśli uprawiasz sport, masz stresującą pracę, ale w czasie odpoczynku i wolnych weekendów zachowanie mięśnia sercowego wraca do normy, to nie masz się czym przejmować.
Jeśli jednak obserwujesz u siebie niepokojące objawy mogące wskazywać na nieadekwatną tachykardię zatokową, to jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Tymi objawami są:
Lekarz po zdiagnozowaniu nieadekwatnej tachykardii zatokowej podejmie decyzję o rozpoczęciu ewentualnego leczenia (nie zawsze jest to konieczne). Szczególnie dobre efekty może przynieść psychoterapia, która jest zalecana w sytuacji, gdy przyczyną tachykardii są zaburzenia emocjonalne.