Resekcja płuca to bardzo inwazyjny zabieg chirurgiczny, który przeprowadza się najczęściej w przypadku zaawansowanej choroby nowotworowej. Dla osób chorujących na raka płuc jest to zwykle jedyna szansa na powrót do zdrowia. Po przeprowadzeniu resekcji rokowania mogą być dobre, a pacjent często przeżywa jeszcze wiele lat. Wiele zależy od charakteru samego nowotworu, a także od rodzaju resekcji.
Potocznie uważa się, że resekcja płuca polega na całkowitym usunięciu całego organu. Jednak w rzeczywistości operacja może mieć różny zakres. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje resekcji:
Z punktu widzenia powrotu do zdrowia najkorzystniejszym dla pacjenta rozwiązaniem jest resekcja klinowa. Jednak w przypadku zaawansowanej postaci nowotworu najczęściej wykonuje się lobektomię lub pulmonektomię.
W zdecydowanej większości przypadków resekcję płuc przeprowadza się w celu usunięcia nowotworu. Jest to drastyczna, ale dość skuteczna metoda leczenia, którą wdraża się wtedy, gdy inne rozwiązania zawiodły (radioterapia, chemioterapia) lub jest już na nie za późno.
Warto wiedzieć
Resekcję płuca przeprowadza się także w leczeniu rozedmy płuc lub wad wrodzonych. Jest to również zabieg przygotowawczy przed przeszczepem płuca.
Tak poważna operacja zawsze budzi obawy pacjenta, dlatego obowiązkiem lekarza jest dokładne wytłumaczenie mu, na czym polega zabieg, a także przybliżenie ryzyka, z jakim wiąże się otwarcie klatki piersiowej. Często jest bowiem tak, że zamiast planowanego przeprowadzenia resekcji klinowej konieczne jest wykonanie lobektomii.
Sama operacja jest zabiegiem dość rutynowym i doświadczony chirurg nie powinien mieć problemu z jej fachowym wykonaniem. Zawsze jednak istnieje ryzyko powikłań, które towarzyszy operacjom wymagającym otwarcia klatki piersiowej, czyli torakotomii.
Po udanej operacji pacjent długo dochodzi do siebie. Sama hospitalizacja trwa przynajmniej 2 tygodnie i w tym czasie pacjent jest pod ścisłą obserwacją. Może bowiem pojawić się infekcja górnych dróg oddechowych. Po wypisaniu ze szpitala chory kontynuuje leczenie w domu. Powrót do pełnej sprawności zajmuje średnio 2-3 miesiące.