Moment, w którym coś nam się przytrafi - zdarzył się wypadek lub coś sobie złamaliśmy - jest trudny. Na pewno jest to dla nas coś nowego i nieprzewidzianego – a wprowadza to sporo zmian w naszym dotychczasowym życiu. Wiąże się to też z ogromnym strachem – czasami przecież nie wiemy nawet, czy uda nam się przeżyć. Taki uraz potrafi zakończyć się nawet śmiercią. W bardzo trudnej sytuacji znajduje się na przykład pacjent, który przeszedł uraz kręgosłupa - czeka go teraz nie tylko operacja i dużo skomplikowanych zabiegów, ale również rehabilitacja pooperacyjna. Korzystamy z niej także w tych mniej poważnych urazach, takich jak wspomniane złamanie.
Wiele osób ma nadzieję na to, że już samo założenie gipsu lub operacja – po prostu wystarczą. Będziemy mogli wyjść ze szpitala lub z przychodni – w pełni sił i w 100% sprawni. Chcemy czuć się dokładnie tak samo, jak przed naszym wypadkiem. Zwykle nie jest to jednak możliwe. Wszelkiego rodzaju urazy są obciążeniem dla naszego ciała - a okres czekania, aż kości się zrosną lub rany zagoją także ma wpływ na to, jak jesteśmy później w stanie się poruszać i funkcjonować. Jedno jest pewne – to wszystko wymaga czasu. My także musimy dobrze się do tego nastawić i ciężko pracować - tylko wtedy rehabilitacja pooperacyjna faktycznie będzie przynosiła rezultaty.
Im nasz uraz jest poważniejszy i im dłużej jesteśmy unieruchomieni – tym na pewno trudniej będzie nam potem brać aktywny udział w naszej rehabilitacji. Nie czujemy się dobrze i wszystko nas boli – a mimo to ktoś zmusza nas ciągle do ruchu i próbuje namówić, abyśmy zrobili jeszcze jeden krok. To trudne i frustrujące, bo my też przecież chcemy poprawić swój stan zdrowia.
Tutaj trzeba przede wszystkim po prostu postarać się zmienić swoje nastawienie – w jakiś sposób musimy znaleźć w sobie motywację do tego, aby robić postępy. Pamiętajmy, że nasza rehabilitacja pooperacyjna to kluczowy etap odzyskiwania zdrowia – nie możemy tego pominąć. Musimy ponownie nauczyć się chodzić, ruszać ręką, chwytać przedmioty. To trochę potrwa, ale w końcu będziemy sobie dziękować za cały nasz wysiłek i trud – bo będzie on tego wart.
Rehabilitacja pooperacyjna to także nie tylko ćwiczenia fizyczne – jak większości z nas może się wydawać. To również psychoterapia, która może być równie ważna. Często to depresja czy nieumiejętność poradzenia sobie ze stresem wywołanym przez nasz uraz – to one hamują nasze postępy i trudno jest nam odzyskać siły. W Warszawie polecamy specjalistów z kliniki ortopedyczno-rehabilitacyjnej The Pain Clinic.
Artykuł partnera.