Przyczyny drętwienia języka

Piotr Kowalczyk
18.11.2019

Drętwienie języka, fachowo określane mianem parestezji, to bardzo nieprzyjemny stan, który utrudnia jedzenie, mówienie, odbiera przyjemność z obcowania z ulubionymi smakami. Często stan ten mija samoistnie, bez żadnych objawów towarzyszących. Jednak wiele osób uskarża się na regularne nawroty, co powinno zmobilizować je do ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy. Te najbardziej prawdopodobne wymieniamy w naszym poradniku.

Migrena

Drętwienie języka jest bardzo częstym objawem towarzyszącym migrenie. Tej z kolei nie można bagatelizować, zwłaszcza jeśli pojawia się regularnie i jest coraz dłuższa oraz intensywniejsza. Przyczyną mogą być różnego rodzaju schorzenia neurologiczne.

Alergia na składniki pożywienia

Drętwienie języka często jest skutkiem kontaktu z jakąś uczulającą substancją, również zawartą w pożywieniu. Jeśli ten stan nigdy wcześniej nie występował, a pojawił się po zjedzeniu lub wypiciu czegoś nowego, można podejrzewać właśnie alergię.

Uszkodzenie nerwu

Z drętwieniem języka czasami mają do czynienia osoby, które wcześniej poddały się np. zabiegowi stomatologicznemu czy doznały jakiegoś urazu w obrębie jamy ustnej. Mogło wówczas dojść do uszkodzenia nerwu, co skutkuje kilkudniowym drętwieniem języka.

Zakażenie grzybicze

Jeśli poza drętwieniem na języku widać także charakterystyczny biały nalot, jest to wyraźny objaw infekcji grzybiczej. Takie sytuacje się zdarzają, nie muszą mieć związku z niedostateczną higieną jamy ustnej. Trzeba się zgłosić do lekarza, który przepisze odpowiedni środek przeciwgrzybiczy.

Zakażenie wirusowe

Drętwienie języka jest dość częstym objawem towarzyszącym różnego rodzaju infekcjom wirusowym w obrębie jamy ustnej. Klasycznym przykładem będzie tutaj opryszczka.

Infekcja bakteryjna

Drętwienie języka jest częstym objawem towarzyszącym zakażeniu bakteryjnemu – zwłaszcza krętkami kiły. Można się nimi zarazić np. uprawiając seks oralny z osobą chorą na kiłę.

Stres, nerwica

Co ciekawe, drętwienie języka jest jednym z typowych objawów napięcia nerwowego i naturalną reakcją organizmu na silny stres. Może się ono pojawić np. podczas ważnego wystąpienia. Dodatkowo występują wówczas duszności, zawroty głowy, drętwienie rąk, a nawet napady lęku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie