Profilaktyka przeziębienia i grypy w 5 krokach

Antoni Kwapisz
17.02.2017

Dla nikogo nie jest niespodzianką, że wszelkiego rodzaju wirusowe infekcje dróg oddechowych przydarzają się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Wpływ na to ma wiele czynników, które niejednokrotnie skumulowane powodują, że ryzyko zachorowania na przeziębienie lub grypę znacząco rośnie. Warto więc w tym okresie odpowiednio zabezpieczyć się – poniżej przytaczamy kilka podstawowych środków bezpieczeństwa, które podpowiedzą nam jak zapobiec przeziębieniu i grypie.

Przeziębienie a grypa

Na początek warto jednak pochylić się na moment nad samą definicję przeziębienia oraz grypy, gdyż wbrew opinii wielu osób nie są to pojęcia tożsame. Również przeziębienie nie jest „pierwszym stopniem grypy”, choć rzeczywiście może się w nią przerodzić. Gdzie zatem leży różnica?

Przede wszystkim w objawach, ale tez w samym przebiegu choroby. Jak łatwo się domyślić objawy przeziębienia są nieco łagodniejsze od grypy, która to odróżnia się kilkoma bardzo charakterystycznymi stanami. Przede wszystkim w zdecydowanej większości przypadków grypa pojawia się gwałtownie – nawet w ciągu kilku godzin odczuwamy całe spektrum objawów, takich jak wysoka gorączka, ogólne zmęczenie, duże bóle mięśniowe, ból głowy czy ucisk w klatce piersiowej. Kaszel zazwyczaj jest suchy – zwłaszcza w pierwszej fazie choroby. Z kolei objawy przeziębienia narastają łagodnie (nawet przez okres 3 dni), a najbardziej charakterystyczne są nieżyt nosa, łzawienie oczu, kichanie, a kaszel niejednokrotnie jest wilgotny i drapiący. Pozostałe objawy nie są tak bardzo nasilone jak przy grypie. Szczególnie gorączka – przy przeziębieniu mamy zazwyczaj tylko lekko podniesioną temperaturę. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, bardzo ciekawe i przejrzyste opracowanie znajdziecie na stronie http://aspirin.pl/pl/przeziebienie-i-grypa/.

Wbrew pozorom odpowiednia diagnoza jest bardzo istotna, bo inaczej leczy się przeziębienie, a inaczej grypę. Lekarze podkreślają, ze w obydwu przypadkach mamy do czynienia z wirusami, zatem antybiotyki nic nie zdziałają – zazwyczaj skuteczne są domowe metody, w ostrych stanach wspomagane ewentualnie lekami przeciwwirusowymi.

Jak zapobiec przeziębieniu i grypie?

Nikt nie lubi spędzać całych dni w łóżku z bolącym gardłem i gorączką, dlatego najlepiej po prostu nie zachorować. Jeśli zastosujemy kilka podstawowych zasad profilaktyki, szanse na to znacząco wzrastają. Co zatem należy robić, aby zminimalizować ryzyko zapadnięcia na przeziębienie lub grypę?

  1. Unikaj kontaktu z chorymi
    Rzecz z pozoru prosta, choć nie zawsze wykonalna. Często w najbliższej rodzinie trafiają się przypadki zachorowania i nie sposób nie spędzać czasu w otoczeniu osoby rozprzestrzeniającej wirusy. Jeśli jednak tylko możemy, unikajmy przebywania w bezpośrednim kontakcie z nimi, ponieważ grypa i przeziębienie wnikają do naszego organizmu drogą kropelkową i o zarażenie jest bardzo łatwo. A jeśli już zachorowałeś – nie chodź do szkoły/pracy i nie pozwól, by zarazili się tez inni.
  2. Podstawowa higiena
    Mycie rąk, zwłaszcza po kontakcie z osobami zarażonymi czy po wizycie w toalecie lub przed posiłkami jest oczywistością, jednak należy to wyraźnie podkreślić – dochowanie tej zasady znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania nie tylko na przeziębienie i grypę, ale też na wiele innych chorób. Alternatywą wody z mydłem może być w razie czego żel antybakteryjny.
  3. Nie dotykaj śluzówek
    Jeśli przebywałeś w towarzystwie osoby chorej lub w większy m skupisku ludzi, staraj się unikać dotykania dłońmi oczu, nosa i ust, czyli miejsc, w których w bardzo łatwy sposób może dojść do infekcji. Zawsze najpierw warto umyć dłonie – patrz punkt drugi.
  4. Wprowadź dobre nawyki
    I mowa tu nie tylko o odpowiedniej diecie czy rezygnacji z używek, ale także o okresowym wietrzeniu pomieszczeń w celu odświeżenia powietrza (nawet zimą – krótko, ale intensywnie), odpowiednim wysypianiu się czy regularnym zażywaniu aktywności fizycznej. Warto również dostosować ubiór do warunków atmosferycznych – wyziębienie zmniejsza odporność i ułatwia wirusom drogę do wzniecenia infekcji w naszym organizmie.
  5. Szczep się
    Obecnie szeroko dostępne są szczepionki na grypę. Nie dają co prawda 100% pewności braku zachorowania, gdyż z każdym kolejnym sezonem grypowym wirusy mutują, ale na pewno dają większą gwarancję zdrowia – zwłaszcza osobom z tzw. grup ryzyka.

Przeziębienie i grypa to najczęstsze infekcje w okresie jesienno-zimowym. Bardzo istotne jest rozpoznanie rodzaju choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia, ale najlepiej jest w ogóle nie zachorować. Dlatego pamiętajmy o tych kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które znacząco zminimalizują ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie