Prezbiopia i jej leczenie – popraw komfort życia

Remigisz Szulc
29.03.2022

Wady wzroku niestety dotykają nas z wiekiem i prawie każda osoba w jakiś sposób odczuje na własnej skórze za swojego życia problemy z pogorszeniem się widzenia.

To zwykle przykry moment, bowiem nie chcemy przecież tracić możliwości jakie daje nam tak podstawowy narząd jak wzrok. Oczywiście zaburzeń widzenia jest bardzo wiele. Niektóre z nich są wynikiem nie dbania o narząd wzroku, przede wszystkim nie dawania mu odpowiednio długo odpoczywać, ale są też takie zaburzenia i problemy z widzeniem, których niemalże uniknąć się nie da. To chociażby prezbiopia.

Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia to innymi słowy starczowzroczność, która występuje u niemal każdej osoby wraz z biegiem lat. Po 40 roku życia jest zauważalna już u praktycznie wszystkich osób. Nie wynika ona ani z obciążenia genetycznego, ani też z nie dbania o swój narząd wzroku, ale po prostu z faktu starzenia się i wraz z tym procesem, zużywania naszego organu wzroku. Objawem prezbiopii jest widzenie zamazane przedmiotów znajdujących się blisko nas. Z perspektywy medycznej starczowzroczność spowodowana jest utratą elastyczności soczewek naszych oczu i pogorszeniem ostrości widzenia. Zatracamy możliwości akomodacyjne oczu.

Metody leczenia prezbiopii

Przede wszystkim, gdy tylko widzimy pogarszający się wzrok oraz jesteśmy we wskazanej grupie wiekowej (powyżej 40 roku życia) należy udać się na specjalistyczne badanie do okulisty. Prezbiopia jest stosunkowo łatwa w diagnozowaniu i na pewno już na jednej wizycie zostanie nam w jej przypadku postawiona diagnoza. Czasami również objawy podobne do prezbiopii zaznaczają się wyraźnie jeszcze przed 40 rokiem życia, ale praktycznie nigdy ta jednostka chorobowa nie występuje przed czterdziestką. W takiej sytuacji zwykle mamy do czynienia z dalekowzrocznością. Najpowszechniejszymi rozwiązaniami korygującymi są oczywiście okulary dla prezbiopów oraz soczewki kontaktowe multifokalne. Inną, bardziej radykalną metodą poprawy wzroku w tej wadzie jest zabieg chirurgiczny.

Więcej dowiesz się na: coopervision.pl

Soczewki kontaktowe czy klasyczne okulary? A może zabieg?

Okulary zależnie od nasileni naszego problemu nosić będziemy musieli cały czas lub zakładać jedynie do czytania. Nie każdemu jednak one leżą i nie wszyscy czują się w nich dobrze. Warto rozważyć soczewki kontaktowe, które dają pełne spektrum poprawy wzroku pod każdym kątem, a także nosząc je na co dzień szybko zapomnimy w ogóle o tym, że jakąś wadę posiadamy. Zabieg chirurgiczny również jest dziś bardzo bezpieczny i można go stosować w przypadku tego typu problemu ze wzrokiem.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie