Paracetamol dla dziecka: co warto wiedzieć?

Antoni Kwapisz
08.10.2020

Paracetamol jest jedną z najpopularniejszych substancji o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Szczególnie chętnie sięgają po niego rodzice, którzy potrzebują szybkiego i skutecznego sposobu na przykład na zbicie temperatury u dziecka. Paracetamol uchodzi za zdecydowanie najbezpieczniejszą substancję czynną tego typu, dlatego standardowo wchodzi w skład różnych preparatów dla najmłodszych – w tym dostępnych bez recepty. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź w naszym poradniku.

Od kiedy można stosować paracetamol u dziecka?

Przyjmuje się, że leki z paracetamolem można podawać dzieciom już od 3. miesiąca życia. To świetna informacja dla rodziców, ponieważ wiadomo, że w przypadku niemowląt wczesna reakcja na objawy choroby jest kluczowa. Paracetamol może też pomóc przy ząbkowaniu, problemach z brzuszkiem czy przy przeziębieniu, które u takiego malucha może się błyskawicznie rozwinąć w kierunku na przykład zapalenia oskrzeli.

Ogromną zaletą paracetamolu, zwłaszcza w kontekście małych dzieci, jest także to, że praktycznie nie wchodzi on w reakcję z innymi lekami. Jego przyjmowanie nie powoduje też przykrych skutków ubocznych. Ryzyko przedawkowania paracetamolu przez dziecko jest też o wiele niższe niż w przypadku chociażby ibuprofenu.

Jak podawać paracetamol dziecku?

To oczywiście zależy od wieku pociechy. Niemowlętom najlepiej jest podawać paracetamol w formie czopka, czyli doodbytniczo. Jest to bezpieczna metoda, która ma również tę zaletę, że pozwala bardzo szybko uwolnić substancję czynną, co w przypadku zbijania gorączki jest niezwykle ważne.

Starszym dzieciom można natomiast serwować paracetamol w formie syropów, a gdy pociecha potrafi już samodzielnie przełknąć lek, także jako tabletkę. Pamiętajmy przy tym, aby zawsze asystować dziecku i podać mu dużą ilość wody do popicia, co zminimalizuje ryzyko zachłyśnięcia lub zwymiotowania leku.

Dawkowanie

Choć paracetamol jest bardzo bezpieczny i trudno go przedawkować, to jednak obowiązują tutaj konkretne wytyczne w zakresie dawkowania leku. Stosując go doustnie kierujemy się zasadą, że 10-15 mg leku powinno przypadać na każdy kilogram masy ciała dziecka. Kolejną dawkę podajemy po 4-6 godzinach. Dobowa dawka paracetamolu nie może przekraczać 60 mg na każdy kilogram masy ciała.

W przypadku podawania paracetamolu doodbytniczo obowiązują takie kryteria: 25 mg leku na każdy kilogram masy ciała co 6-8 godzin. Przy tej metodzie również trzeba pamiętać o trzymaniu się maksymalnej dobowej dawki wynoszącej 60 mg na każdy kilogram masy ciała dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie