Ospa u dziecka? Nie ma się czego bać, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach

Antoni Kwapisz
14.02.2022

Ospa wietrzna jest dobrze rozpoznaną chorobą, która dotyka przede wszystkim dzieci. I dobrze, ponieważ w bardzo młodym wieku organizm radzi sobie z nią najlepiej. Wielu niedoświadczonych rodziców ma jednak poważne obawy przed przebiegiem ospy wietrznej u dziecka, nierzadko panikując i szukając „cudownych” rad w Internecie. Przede wszystkim zachowaj spokój – ospy nie trzeba się bać, przy czym należy stosować się do kilku podstawowych zasad, które omawiamy w naszym poradniku.

Dziecko gorączkuje? Nie czekaj z podaniem leku

Jednym z typowych objawów ospy wietrznej jest podwyższona temperatura ciała. Nie każde dziecko chore na ospę gorączkuje, natomiast w przypadku tych maluchów, u których pojawił się ten objaw, należy działać szybko, nie dopuszczając do zbytniego wzrostu temperatury ciała. Podaj lek przeciwgorączkowy już przy gorączce na poziomie 38 stopni Celsjusza.

Byle nie zaziębić!

U dzieci ospa wietrzna ma z reguły łagodny przebieg, co nie oznacza, że pociecha może wychodzić z domu i bawić się na placu zabaw. Dziecko musi zostać w domu przez minimum 7, a optymalnie 10 dni od wystąpienia wysypki, ponieważ złapanie przeziębienia przy ospie może bardzo pogorszyć stan zdrowia pociechy.

Gdy pojawiają się krosty to dziecko już nie zaraża

To fakt, o którym warto pamiętać, zwłaszcza mając w domu drugie dziecko, które jeszcze nie chorowało na ospę. Jeśli miało się zarazić, to już to zrobiło. Wystąpienie krost oznacza natomiast, że dziecko nie jest już wektorem wirusa, dlatego może się spotykać z innymi osobami w domu i nie ma potrzeby jego izolowania.

Ważna higiena

Higiena przy ospie wietrznej sprowadza się do tego, aby normalnie kąpać dziecko wieczorem, najlepiej w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, co nieco złagodzi swędzenie krostek. Dziecko absolutnie nie może się drapać, dlatego trzeba je pilnować i stale mu o tym przypominać.

Co na krosty przy ospie?

Dla wielu rodziców może to być zaskakujące, tymczasem okazuje się, że nie ma potrzeby stosowania jakichś specjalnych środków na krosty. W początkowej fazie, zanim się nie zasuszą, można smarować je gencjaną lub psikać środkiem aseptycznym w płynie (np. octenisept). Krosty powinny się zasuszyć po około tygodniu, ale warto przetrzymać dziecko w domu nieco dłużej – do przedszkola czy szkoły może wrócić po 10-14 dniach od wystąpienia objawów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie