Oparzenia słoneczne są konsekwencją zbyt długiego wystawienia skóry na działanie promieniowania słonecznego. Ten problem najczęściej dotyka osoby o naturalnie jasnej karnacji, które nawet wybierając się na spacer po mieście w słoneczny dzień powinny bezwzględnie zabezpieczyć skórę kremem z wysokim filtrem. Zapominalstwo zawsze jest przykre w skutkach. Przy oparzeniach słonecznych można sobie pomóc sprawdzonymi, domowymi sposobami, które opisujemy w naszym poradniku.
Typowym i trudnym do przeoczenia objawem jest silne pieczenie skóry. Staje się ona bardzo bolesna nawet przy delikatnym dotyku. Pojawiają się trudności ze zdjęciem wierzchniego ubrania (uczucie przyklejenia się np. koszulki do pleców). Kolejnym etapem jest wyraźne zaczerwienienie skóry, na której z czasem pojawią się bąble i trudno gojące się rany. Może również wystąpić gorączka.
Przyczyną oparzeń słonecznych jest przede wszystkim promieniowanie UVB, czyli o średniej długości fal. To ono powoduje, że skóra zaczyna się rumienić i ulega bolesnym oparzeniom. Promieniowanie UVA jest nieco bezpieczniejsze, choć nie zapominajmy, że stanowi ono czynnik rakotwórczy.
Oczywiście możesz od razu sięgnąć po produkt z apteki, ale jeśli nie ma żadnego gotowego specyfiku na oparzenia słoneczne, to w pierwszej kolejności wypróbuj te domowe sposoby. Zacznij od wzięcia chłodnego prysznica. Letnia (nie lodowata) woda przyniesie chwilową ulgę, ukoi skórę oraz zadziała przeciwbólowo. Pamiętaj, aby spłukiwać ciało powoli, nie gwałtownie, by nie dopuścić do szoku termicznego. Taki prysznic powinien trwać około kwadrans.
Następnie przygotuj miksturę leczniczą z produktów, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Najlepszy będzie miód, który ma właściwości przeciwbakteryjne i łagodzące. To zasługa zawartych w nim substancji: lizozymu, tymolu, cyneolu, rutyny oraz inhibiny.
Jeśli nie masz miodu, sięgnij po zwykły kefir lub maślankę. Produkty mleczne są bogatym źródłem witamin A, D i E, które biorą udział w procesie odbudowy uszkodzonej skóry. Zrób sobie okłady z kefiru lub maślanki (opcjonalnie zsiadłego mleka), ale pamiętaj, by nie stosować produktów zawierających cukier (wykluczone są więc jogurty owocowe) – ten składnik zaostrzy stan zapalny.
Bardzo skutecznym sposobem na oparzenia słoneczne jest również okład z surowych białek jaja kurzego. Zawierają one cystatynę, która wykazuje działanie przeciwzapalne. Dodatkowo białka są źródłem lizozymu, a więc enzymu o właściwościach bakteriobójczych i przeciwwirusowych.