Nieswoiste objawy nietolerancji glutenu

Antoni Kwapisz
28.04.2020

Wykluczanie glutenu z diety jest dziś bardzo modne i decydują się na to również osoby, których organizmy spokojnie radzą sobie z przyswajaniem tej mieszaniny białek. Z glutenu muszą natomiast całkowicie zrezygnować ludzie chorujący na celiakię. To schorzenie nie zawsze daje oczywiste objawy. Zdarza się, że są one nieswoiste, przez co trudno jest od razu skojarzyć je z nietolerancją glutenu. Kilka szczególnie niepokojących objawów tej przypadłości wymieniamy w naszym poradniku.

Zaburzenia koncentracji

Osoby z nietolerancją glutenu mogą zaobserwować u siebie bardzo duże problemy z utrzymaniem koncentracji. Nie potrafią się na niczym skupić, ciągle wybiegają myślami do czegoś innego, trudno jest im usiedzieć na miejscu – zachowują się zupełnie tak, jak osoby ze zdiagnozowanym ADHD. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być właśnie spożywanie glutenu, czego organizm nie toleruje.

Częste wahania nastroju

U osób uczulonych na gluten, a niezdających sobie z tego sprawy, można zaobserwować typowe problemy emocjonalne oraz psychiczne. Wahania nastroju są akurat najmniejszym problemem. Gorzej, gdy pojawiają się stany depresyjne, apatia, brak apetytu, zerowa potrzeba aktywności życiowej, drażliwość, nawet agresja. Jeśli nie ma wyraźnego powodu, który mógłby wywołać taką reakcję, można zacząć podejrzewać, że to objaw nietolerancji glutenu – warto w takiej sytuacji jak najszybciej skonsultować się z alergologiem, wcześniej wykonując prosty test i odstawiając gluten.

Ból głowy po posiłku

Początkowo nie łączy się tego z potencjalną nietolerancją glutenu. Bóle głowy zaczynają się jednak nasilać i występując z dużą regularnością, prawie zawsze krótko po posiłku zawierającym składniki bogate w mieszaninę białek. Aby potwierdzić lub wykluczyć tę diagnozę, warto przez jakiś czas zrezygnować z jedzenia produktów glutenowych i sprawdzić, czy bóle głowy będą się nadal pojawiać.

Przewlekłe zmęczenie

Osoby z nietolerancją glutenu, które nie zrezygnowały ze spożywania produktów zawierających mieszaninę białek, narzekają na chroniczne zmęczenie. Mogą również zaobserwować u siebie osłabioną odporność organizmu, przez co regularnie łapią różne infekcje. Ciągła senność (pomimo wysypiania się), brak motywacji do wyjścia z domu, polegiwanie – to wszystko, o ile nie można tego powiązać z np. zdiagnozowaną chorobą, powinno skłonić do odstawienia glutenu i sprawdzenia, czy nie nastąpi poprawa. Jeśli tak, to należy jak najszybciej skonsultować się z alergologiem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie