Polacy przyjmują coraz więcej leków uspokajających – zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i znacznie silniejszych na receptę. To bezpośredni skutek naszego narodowego przepracowania. Jeśli także sięgasz lub planujesz sięgnąć po leki uspokajające, to musisz sobie zdawać sprawę z tego, że ich przyjmowanie nie jest obojętne dla organizmu. Sprawdź, jakich efektów niepożądanych możesz się spodziewać.
Przyjmowanie leków uspokajających, zwłaszcza długotrwałe, może nieść ze sobą liczne efekty uboczne, niekoniecznie poważne. Do tych łagodniejszych zaliczymy:
Dolegliwości te, choć z pozoru prozaiczne, mogą mieć fatalny wpływ na codzienne funkcjonowanie, między innymi negatywnie odbijając się na efektywności w pracy czy na relacjach towarzyskich.
Przy długotrwałym stosowaniu leków uspokajających mogą wystąpić poważniejsze problemy, które trudno byłoby zlekceważyć. Szczególnie wysokie ryzyko dotyczy przyjmowania silnych leków uspokajających, na przykład barbituranów.
Do tych najbardziej niepokojących skutków przyjmowania środków o działaniu uspokajającym zaliczymy:
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń związanych z długotrwałym stosowaniem leków uspokajających jest ryzyko uzależnienia psychicznego. Nagłe odstawienie tych leków może prowadzić do nasilenia objawów lęku i niepokoju.
Na koniec dodajmy, że leki uspokajające mogą również negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Leków tych nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Podczas ich przyjmowania zabronione jest też spożywanie alkoholu.