Choroby odkleszczowe, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak się przed nimi chronić? Najlepszym sposobem jest unikanie kontaktu z kleszczami, co wymaga stosowania się do kilku podstawowych zasad profilaktyki. Przybliżamy je w naszym poradniku.
Wybierając się na spacer w miejsca bytowania kleszczy, a więc do lasu, na łąkę czy w pobliże zbiorników wodnych, zawsze zakładaj długie spodnie i koszule z długimi rękawami. Wkładaj spodnie w skarpety, aby kleszcze miały utrudniony dostęp do skóry lub zakładaj wysokie obuwie, np. kalosze.
Wybieraj również jasne ubrania, na których łatwiej zauważyć kleszcze.
Używanie środków odstraszających kleszcze może znacząco zmniejszyć ryzyko kontaktu z tym owadem. Najskuteczniejsze są repelenty zawierające DEET, picaridin lub – opcja dla zwolenników ekologicznych rozwiązań - olejek eukaliptusowy. Preparat aplikujemy na odkryte części ciała i odzież.
Choć trudno oczekiwać, że w obawie przed kleszczami przestaniemy chodzić na spacery po lesie czy łące, to jednak warto zachować tutaj daleko idącą ostrożność. Przede wszystkim unikaj gęstych zarośli, wysokiej trawy i obszarów leśnych, szczególnie w okresie największej aktywności kleszczy, czyli od wiosny do wczesnego lata.
Po każdorazowym powrocie do domu ze spaceru warto dokładnie sprawdzić ciało i ubranie w poszukiwaniu kleszczy. Szczególną uwagę poświęć obszarom skóry na głowie, za uszami, w okolicach pach, pachwin i kolan.
Jeśli zauważysz kleszcza na skórze, usuń go jak najszybciej, używając do tego specjalnego przyrządu przypominającego pęsetę. Zadbaj, aby żaden fragment kleszcza nie został w ciele. Największe ryzyko przeniesienia patogenów chorobotwórczych występuje po 48 godzinach od wczepienia się kleszcza – jest to więc krytyczny czas, w którym można jeszcze zredukować prawdopodobieństwo zachorowania np. na boreliozę.