Nie lekceważ tych objawów - wykonaj test na tarczycę!

Antoni Kwapisz
13.03.2017

Choroby tarczycy są coraz większym problemem we współczesnym świece. Ogromne grono osób żyje w nieświadomości z niezdiagnozowaną chorobą, która podstępnie niszczy ich organizm. Dodatkowo dochodzi nieznajomość towarzyszących objawów charakterystycznych dla chorób tarczycy. Słusznym rozwiązaniem jest wykonanie testu na tarczycę!

Statystyki i brak wiedzy o chorobach tarczycy są zatrważające!

Szacuje się, że problemy z tarczycą na całym świecie ma ponad 300 milionów ludzi - ale około 50% o tym nie wie! Sytuacja w Polsce jest równie przerażająca - lekarze alarmują, że zaburzenia czynności tarczycy może mieć nawet co 5 osoba. Szczególnie narażone są kobiety.

Fora internetowe systematycznie zapełniają się postami oraz komentarzami osób, które bezradnie próbują odnaleźć przyczynę swoich dolegliwości i liczą na pomoc innych uczestników grupy. Autorki postów szukające pomocy, skarżą się na różne objawy dotyczące zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej, oto niektóre z nich:

‘Od miesięcy mimo zmiany diety, systematycznych ćwiczeń moja waga ani drgnie. Nie potrafię schudnąć, mój metabolizm chyba stoi w miejscu…’

‘Jestem załamana, śpię po 12 godzin dziennie a cały czas czuję się zmęczona i marze tylko o powrocie do łóżka - żeby spać oczywiście, bo libido mam zerowe. W pracy mam problemy z koncentracją a do tego męczą mnie ciągłe spadki energii, wahania nastroju i wewnętrznego niepokoju, pomocy co to może być?...’

‘Ratunku moje włosy łamią się na potęgę i wypadają garściami! do tego moja skóra zaczęła się łuszczyć i mimo stosowania kremów jest sucha i nieprzyjemna w dotyku. Jak sobie z tym poradzić?...’

Przykładowe posty zaczerpnięte z ogólnodostępnych grup dyskusyjnych, pokazują jak mało wiemy o problemach z poziomem TSH w organizmie oraz objawach, które bardzo wyraźnie sugerują aby wykonać test na niedoczynność tarczycy.

Niestety wciąż jest lekceważona istota problemu, a w tym niedoczynność tarczycy, która stanowi ponad 90% wszystkich przypadków. Mimo, że pacjenci zauważają u siebie wiele objawów charakterystycznych przy występowaniu chorób gruczołu tarczowego, bagatelizują je i nie decydują się na testy diagnostyczne czy wizytę u lekarza.

Co powinno mnie zaniepokoić? Jakie objawy?

Niedoczynność tarczycy prowadzi do zachwiania gospodarki hormonalnej w organizmie, spowolnionej przemiany materii oraz zaburzeń układu nerwowego i rozrodczego.

Te objawy, mogą świadczyć o tym, że twoja tarczyca nie działa prawidłowo:

  • Zmęczenie, senność, spadek koncentracji w ciągu dnia
  • Nietolerancja zimna, uczucie chłodnych stóp i dłoni
  • Pogorszenie pamięci
  • Zwiększenie wagi ciała, problem z chudnięciem
  • Zaparcia
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Niepłodność
  • Cienkie i łamliwe włosy lub paznokcie, wypadanie włosów
  • Sucha, łuszcząca się, blada skóra
  • Osłabienie libido

Objawy niedoczynności tarczycy, mogą być bardzo różne i dotyczą różnych narządów. Utrudnia to szybkie postawienie diagnozy, dlatego konieczne są badania w kierunku niedoczynności tarczycy.

Uwaga dla kobiet w ciąży! Niedoczynność tarczycy jest stanem niebezpiecznym szczególnie dla ciężarnych. Może ona doprowadzić do przedwczesnych porodów, odklejania się łożyska, poronień samoistnych oraz wad wrodzonych u płodu.

Niedoczynność tarczycy test na hormon TSH

Niedoczynność tarczycy pojawia się wtedy, gdy we krwi pojawia się podwyższone stężenie TSH, a tarczyca nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hormonów T4 i T3. Niedoczynność tarczycy występuje w postaci utajonej bądź pełnoobjawowej.

Dla niedoczynności tarczycy charakterystyczne jest podwyższone stężenie TSH oraz niskie stężenie fT4. We wczesnej niedoczynności tarczycy mogą nie występować żadne objawy choroby, natomiast w badaniach laboratoryjnych stwierdza się podwyższone stężenie TSH (powyżej normy, która wynosi 0,45 - 5 mlU/l), a także prawidłowe stężenie fT4 ( jest to tak zwana subkliniczna niedoczynność tarczycy).

Na niedoczynność tarczycy aż pięciokrotnie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Grupą szczególnie narażoną są kobiety w okresie ciąży i poporodowym - niedoczynność tarczycy rozwija się u około 5% ciężarnych.

Test na tarczycę apteka - czy mogę wykonać badanie TSH w domu?

Pierwszym przesiewowym badaniem w kierunku niedoczynności tarczycy jest badanie TSH. Nieprawidłowo wysoki poziom TSH (będący powyżej górnej granicy normy - 5 mlU/l ) można oznaczyć w laboratorium lub za pomocą dostępnego w aptekach testu na niedoczynność tarczycy.

Test na tarczycę do samodzielnego wykonania w warunkach domowych stanowi alternatywę dla badań laboratoryjnych. Jest zaprojektowany w technologii "point of care" - wykorzystywanej przez specjalistów (lekarze, laboratoria, szpitale) na całym świecie do szybkiej diagnostyki przesiewowej.

Chcesz wykonać test na tarczycę?

Test na niedoczynność tarczycy jest bardzo czułym i wiarygodnym testem diagnostycznym, którego jakość i skuteczność gwarantują badania kliniczne i certyfikaty jakości wyrobu medycznego. Czuła metoda immunologiczna zastosowana w technologii testu, polega na badaniu podwyższonego poziomu hormonu TSH (tyreotropina). Krew do badania pacjent pobiera poprzez nakłucie palca. Uzyskany wynik testu jest wynikiem jakościowym - wynik pozytywny oznacza, że TSH jest powyżej normy i sugeruje niedoczynność tarczycy. W tym przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Już wiesz, że objawy niedoczynności tarczycy są różnorodne, często przypominają symptomy innych schorzeń sprawiając, że choroba może nie zostać przez wiele lat rozpoznana.

Pamiętaj, że problemy wynikające z niedoczynności tarczycy dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn dlatego zadbaj o swoje zdrowie i zbadaj się.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie