Najważniejsze powody, dla których nie należy sięgać po suplementy diety na własną rękę

Jerzy Biernacki
28.05.2018

W telewizji, radiu i Internecie dosłownie roi się od reklam różnej maści suplementów diety i wyrobów medycznych, które rzekomo mają nam zagwarantować zdrowie i dobre samopoczucie. To oczywiście daleko idąca nadinterpretacja. Nawet niewinne suplementy, które zostały źle dobrane czy są nieprawidłowo dawkowane, mogą być groźne dla organizmu. Dlatego nigdy nie powinno się po nie sięgać na własną rękę. W tym poradniku przytoczymy pozostałe argumenty przemawiające za tym, aby przed rozpoczęciem suplementacji koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Nie ma suplementów „na wszystko”

I choć chcielibyśmy w to wierzyć, to warto zdać sobie sprawę, że suplementy mogą jedynie wspomóc organizm w walce o powrót do pełnej sprawności. Nie zastąpią jednak ani prawidłowej diety, ani aktywności fizycznej, ani farmakoterapii (jeśli jest wymagana).

Największym problemem związanym z suplementami diety jest to, że zbyt wiele osób sięga po nie w naiwnej nadziei na to, że rozwiążą dzięki nim wszystkie swoje problemy. To z kolei opóźnia rozpoczęcie leczenia, co może przynieść znacznie więcej szkód niż pożytku.

Źle dobrany suplement może być niebezpieczny

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Uznajemy, że skoro produkt jest dostępny bez recepty, to nie może wyrządzić żadnej krzywdy, a to oczywiście nieprawda. Suplementy bazują na witaminach i minerałach, których nadmiar jest równie groźny, jak niedobór. Dlatego sięganie po tego typu produkty bez konsultacji z lekarzem jest igraniem z własnym zdrowiem.

Strata pieniędzy

Suplement A nie pomógł? Sięgamy po produkt B, później C, D i tak dalej. Taki schemat postępowania powoduje, że wydajemy mnóstwo pieniędzy na środki, które i tak nie pomogą, ponieważ nie usuwają źródła złego samopoczucia czy bólu. Sięgając po suplementy na chybił-trafił nie tylko igrasz ze swoim zdrowiem, ale też niepotrzebnie uszczuplasz domowy budżet.

Nawet najlepszy suplement może być nieskuteczny

Wszystko przez to, że mnóstwo osób sięga po suplementy kierując się własną intuicją. Senność? Pomoże magnez. Osłabienie? Przyda się żelazo. Pogorszenie widzenia? Na pewno problem rozwiąże luteina. To błędne myślenie!

Przed sięgnięciem po suplement należy koniecznie wykonać badania i skonsultować je z lekarzem. Może się bowiem okazać, że sygnały wysyłane przez organizm świadczą o czymś zupełnie innym, np. poważnej chorobie, która wymaga stosowania farmakoterapii lub hospitalizacji.

Pamiętaj więc: zanim zdecydujesz się na zakup suplementu, opowiedz o swojej motywacji lekarzowi. Specjalista z pewnością zleci badania, na podstawie których dobierze środek o prawidłowym działaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie