Nadciśnienie tętnicze – zdradliwa choroba powodująca poważne konsekwencje zdrowotne

Mateusz Nowak
29.02.2016

Cierpią na nie miliony Polaków, ale niestety wiele osób nic z tym nie robi. To poważny błąd, który może nawet kosztować życie. Nadciśnienie tętnicze jest potężnym obciążeniem dla organizmu, nieleczone może prowadzić do zawału i innych chorób sercowych. Jak temu zaradzić? W jaki rozpoznać, że cierpimy na nadciśnienie?

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

To choroba polegająca na zbyt wysilonej pracy serca. Mięsień wykonuje za dużo uderzeń, co skutkuje wzrostem ciśnienia skurczowego. Nadciśnienie wywołują różne schorzenia poboczne. Często wina leży po stronie zwężenia naczyń krwionośnych nóg, np. z powodu rozwoju miażdżycy. Substancję zwężającą naczynia mogą także produkować chore nerki.

Lekarze wyróżniają dwie postaci nadciśnienia tętniczego:

  • Pierwotną – nie można wskazać jednoznacznych przyczyn występowania choroby, jednak największy wpływ ma na to ogólny stan organizmu, zła dieta, przewlekłe napięcie nerwowe, fatalny tryb życia, używki, otyłość, menopauza, a także dziedziczenie. Z nadciśnieniem pierwotnym zmaga się nawet 90% wszystkich osób cierpiących na to schorzenie.
  • Wtórną – za jego występowanie odpowiada substancja zwężająca naczynia krwionośne, którą produkują chore nerki. Jest to bardzo groźna postać nadciśnienia, wymagająca natychmiastowego leczenia.

Jak leczy się nadciśnienie tętnicze?

Po rozpoznaniu nadciśnienia konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Na szczęście medycyna dysponuje bardzo skutecznymi środkami, które jednak trzeba zażywać pod ścisłym nadzorem lekarza. Leki pozwalają obniżyć ciśnienie tętnicze krwi i chronią serce przed przeciążeniem.

Równie ważne, jak zażywanie leków, jest jednak wprowadzenie rewolucyjnych zmian w swoim życiu. Bez tego żadne leczenie nie przyniesie trwałego efektu. Pacjenci cierpiący na nadciśnienie muszą zrezygnować z czynników powodujących chorobę.

Co sprzyja nadciśnieniu?

Owe czynniki ryzyka są powszechnie znane. Największy wpływ na występowanie choroby we współczesnym społeczeństwie ma niehigieniczny tryb życia. Aby uniknąć nadciśnienia lub skutecznie z nim walczyć trzeba przede wszystkim:

  • stosować zdrową dietę;
  • zrzucić wagę;
  • ruszać się, najlepiej uprawiać sport, ale taki, który nie obciąża zbytnio serca (lepszy będzie codzienny spacer niż np. bieganie maratonów);
  • odstawić używki – szczególnie papierosy i kofeinę;
  • ograniczyć stres – jeśli jest to niemożliwe w obecnej pracy, trzeba pomyśleć o jej zmianie.

Jakie ciśnienie krwi jest prawidłowe?

Osoby, które nie mają jeszcze rozpoznanego nadciśnienia tętniczego, ale czują się źle, są często zmęczone, powinny regularnie wykonywać pomiary ciśnienia przy pomocy domowego aparatu. Warto oczywiście znać prawidłowe parametry ciśnienia, które określiła Światowa Organizacja Zdrowia:

  • normalne ciśnienie tętnicze – 140/90
  • granica ciśnienia tętniczego – 140-160/90-95
  • nadciśnienie tętnicze – 160/95 i powyżej

Niepokojący pomiar zawsze warto powtórzyć po pewnym czasie, przez kilka dni z rzędu. Jeśli nic się nie zmienia, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie