Masz zbyt wysoki cukier? Sprawdź, jak go obniżyć

Antoni Kwapisz
08.05.2017

Ludzki organizm potrzebuje cukru do normalnego funkcjonowania. Groźny jest zarówno jego niedobór, jak i nadmiar. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi nie musi jeszcze świadczyć o cukrzycy i czasami jest spowodowany przejściowymi problemami zdrowotnymi, ciążą, a najczęściej po prostu złą dietą. Czy można coś na to poradzić? Jak obniżyć poziom cukru we krwi? Przeczytaj nasz poradnik.

Kiedy mówimy o zbyt wysokim poziomie cukru we krwi?

Poziom cukru we krwi zdrowego, sprawnego człowieka na czczo nie powinien być wyższy niż 100 mg/dl. Po wykonaniu próby cukrowej, czyli po przyjęciu glukozy, należy odczekać 2 godziny. Wówczas poziom cukru powinien zatrzymać się przed 140 mg/dl. Wyższe wartości wskazują na problem i często zwiastują rozwój cukrzycy.

Poziom cukru we krwi jest uzależniony od rodzaju diety. Wiele osób nie wie, że największy wpływ mają na to nie cukry proste, ale węglowodany, które w procesie trawienia zamieniają się w glukozę. Trafia ona do krwi, która transportuje ją do poszczególnych narządów i mięśni – dzięki temu mamy siłę do pracy, zabawy, nauki, uprawiania sportu itd. W tym procesie musi jednak brać udział insulina, którą produkuje trzustka. Jeśli insuliny brakuje, cukier zostaje we krwi i nie trafia do poszczególnych komórek – mówimy wówczas o hiperglikemii.

Warto wiedzieć

Zaburzenie to objawia się m.in. chronicznym przemęczeniem.

Jak trwale obniżyć poziom cukru we krwi?

Bez względu na to, czy doszło już do rozwoju cukrzycy czy też nie, najważniejsza jest zmiana diety. Nie trzeba wcale rezygnować z węglowodanów, ale koniecznie należy wybierać węglowodany wolno wchłaniane, występujące w różnych warzywach i owocach.

Osoby z podwyższonym poziomem cukru we krwi powinny jeść jak najwięcej surowych warzyw (nawet do pół kilograma dziennie!), również w postaci soków warzywnych. Bez ograniczeń można jeść m.in. świeże ogórki, kiszoną kapustę, kalafiora, paprykę zieloną, pomidory, seler naciowy, brokuły, szczaw czy rzodkiewkę. W mniejszych porcjach należy spożywać cebulę, dynię, buraki, brukselkę czy marchew (te warzywa zawierają więcej cukru).

Pamiętaj!

Niewskazane są natomiast warzywa strączkowe, kukurydza, a nawet ziemniaki.

Bardzo ważnym składnikiem diety osób cierpiących na podwyższony poziom cukru we krwi są produkty zbożowe, które zawierają błonnik i witaminy z grupy B. Szczególnie polecane są otręby, płatki owsiane, chleb graham, brązowy ryż, grube kasze.

Pamiętaj!

Uważać trzeba natomiast na ryż biały, białe i mieszane pieczywo, a także makarony i drobne kasze.

Stosując się do tych zasad dietetycznych można znacząco obniżyć poziom cukru we krwi lub – w przypadku zachorowania na cukrzycę – kontrolować go w bezpiecznym zakresie. Jest to niezwykle istotne dla zdrowia, a nawet życia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie