Teflonowe naczynia zrewolucjonizowały domowe gotowanie. Powłoka teflonowa rozwiązała problem przywierania produktów spożywczych np. do dna patelni. Dziś jednak wiemy także, że teflon jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, dlatego używanie takich naczyń może budzić pewne wątpliwości. Spokojnie: dopóki przestrzegasz kilku podstawowych zasad, to nie masz się czym martwić. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.
To podstawowa zasada, którą trzeba powtarzać jak mantrę. Jeśli na Twoich naczyniach teflonowych pojawiły się choćby minimalne ślady zadrapań, to jak najszybciej się ich pozbądź. Może to być przyczyną uwalniania teflonu do atmosfery podczas smażenia czy gotowania, a także przenikania tego szkodliwego związku chemicznego do jedzenia.
Częstym błędem popełnianym przez osoby korzystające z teflonowych naczyń jest doprowadzanie do przypalenia potraw. Pamiętaj, aby ustawić palnik na minimalną lub średnią moc grzewczą. Unikaj również długiego smażenia i gotowania produktów spożywczych w naczyniach z teflonem.
Poważny błąd to wrzucanie produktów spożywczych na rozgrzaną, ale suchą patelnię teflonową. Zawsze mu się na niej znajdować jakiś tłuszcz, na przykład olej czy masło, aby zapobiec przypaleniu. Nie wierz w slogany reklamowe, że teflon gwarantuje brak przywierania potraw.
Chodzi tutaj przede wszystkim o ich prawidłową pielęgnację. Jeśli chcesz myć garnki i patelnie z teflonem w zmywarce, to najpierw upewnij się, że producent dopuszcza taką możliwość. Podczas zmywania ręcznego nie używaj drucianych szczotek i ostrej strony gąbki do naczyń. Jeśli zadrapiesz warstwę teflonową, to takie naczynie nadaje się już tylko do wyrzucenia.
Z kolei podczas gotowania stosuj wyłącznie drewniane lub plastikowe przybory, jak łopatka czy szczypce. W ten sposób na pewno nie uszkodzisz delikatnej powłoki teflonowej, o co bardzo łatwo przy użyciu metalowych przyborów.
Jeśli po przeczytaniu tego poradnika masz poważne obawy przed dalszym używaniem naczyń teflonowych, to zamiast gotować z duszą na ramieniu po prostu zainwestuj w nowe garnki i patelnie. Bezpieczne są te żeliwne, wykonane ze stali węglowej lub nierdzewnej oraz oczywiście tradycyjne kamienne.