Masz astygmatyzm? Już nie jesteś skazany na noszenie okularów!

Jerzy Biernacki
17.06.2016

Astygmatyzm dotyka 30% osób z nadwzrocznością i krótkowzrocznością. Przez bardzo długi czas osoby cierpiące na astygmatyzm były skazane na noszenie okularów, gdyż rogówka astygmatyka jest niesymetryczna i silniej zakrzywiona. Nie pozwala to na noszenie standardowych soczewek kontaktowych, gdyż ich kształt nie dopasowuje się do oka i powoduje dyskomfort u noszącej je osoby.

Na szczęście od pewnego czasu coraz szerzej dostępne są soczewki toryczne, które są dostosowane do kształtu rogówki oka dotkniętego astygmatyzmem. Oznacza to ogromny przełom w komforcie życia osób, które borykają się z problemem astygmatyzmu.

Czy potrzebuję soczewek torycznych?

O tym, jakie soczewki najlepiej będą pasować do kształtu Twojego oka i czy jest konieczność stosowania soczewek torycznych decyduje okulista po dokładnym badaniu. Okazuje się, że co trzeci pacjent przychodzący do specjalisty po poradę w sprawie soczewek potrzebuje właśnie tego typu rozwiązania. Astygmatyzmu nie da się zdiagnozować samemu, ale jest kilka czynników, które mogą na to wskazywać. Możesz mieć astygmatyzm jeśli:

  • proste linie, na które patrzysz, wydają się być krzywe,
  • masz problem z jednoczesnym wyraźnym widzeniem linii poziomych i pionowych (np. widzisz dużo wyraźniej tylko jedno ramię krzyża),
  • obserwowany obraz wydaje się zamglony (np. gwiazdy wyglądają jak plamki).

Oczywiście, występowanie tych objawów nie determinuje jeszcze choroby, ale z pewnością warto zgłosić się w takim wypadku do okulisty, który wykona elektroniczne mapowanie gałki ocznej lub keratometrię (pomiar promienia krzywizny oka). Badania te są nieinwazyjne i pozwalają na postawienie diagnozy w bardzo krótkim czasie.

Okulary czy soczewki toryczne?

Dzięki rozwojowi technologii, osoby z astygmatyzmem nie są skazane na ciągłe noszenie okularów. Soczewki toryczne dopasowane są kształtem do nietypowej krzywizny oka i zapewniają noszącemu pełen komfort przez cały czas ich noszenia. Co więcej, nowoczesne soczewki dla astygmatyków są zazwyczaj robione z delikatnego materiału silikonowo-hydrożelowego, który wspomaga nawilżenie rogówki, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących dodatkowo na tzw. zespół suchego oka (najczęściej dotyka osoby pracujące przed monitorem komputera).

Do produkcji tego rodzaju soczewek wykorzystuje się szkła cylindryczne. Takie same jak te, które dawniej były wykorzystywane tylko w okularach. Dzięki wyjątkowemu kształtowi soczewki te dopasowują się idealnie do kształtu oka i nie wywołują dyskomfortu w czasie noszenia. W ten sposób osoby z astygmatyzmem mogą sobie pozwolić na swobodne uprawianie dowolnego sportu lub noszenie latem ulubionych okularów przeciwsłonecznych. Nie są już bowiem skazane tylko na okulary fotochromowe. Co więcej, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, którzy lubią różnorodność, producenci soczewek torycznych stworzyli także ich kolorowe wersje. Osoby z astygmatyzmem nie są więc już w żaden sposób dyskryminowane przez rynek.

Jakie soczewki toryczne wybrać?

Wzrastający popyt na soczewki dla astygmatyków wymusił wzrost ich podaży i stosowanie coraz bardziej zaawansowanych technologii do ich produkcji. Najlepsze soczewki toryczne nie tylko zapewniają świetną jakość widzenia i pełen komfort noszenia. Warto zdecydować się na te wykonane z materiałów silikonowo-żelowych, jak np. Acuvue Oasys for Astigmatism, dostepne w sklepach Vision Express, gdyż zapewniają one wysoką przepuszczalność tlenu (nawet do 98% przy oczach otwartych i 95% przy zamkniętych) i podwyższają stopień nawilżenia oka. Co więcej, eliminują one uczucie napięcia oczu i wynikające z tego częste bóle głowy, na które nierzadko skarżą się osoby z astygmatyzmem.

Jeśli nigdy nie nosiłeś soczewek ze względu na astygmatyzm lub spróbowałeś tego rozwiązania, ale dyskomfort odczuwany w czasie użytkowania soczewek nie pozwolił na cieszenie się nimi, daj 'kontaktom' jeszcze jedną szansę. Twój okulista pomoże Ci wybrać soczewki doskonale dopasowane do Twojego oka i będziesz mógł raz na zawsze zapomnieć o ciągłym poprawianiu zsuwających się z nosa okularów.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie