Komu doskwiera brak snu

Jerzy Biernacki
17.03.2016

Sen… zakładamy, że dorosły człowiek powinien spać około 7-9 godzin na dobę. Rachunek jest prosty – ta jakże ważna czynności stanowi aż 1/3 naszego życia. Oczywiście w wersji optymistycznej. Niestety w zabieganych czasach, w epoce stresu, pośpiechu wiele osób uskarża się na bezsenność, a brak snu urasta do rangi problemu cywilizacyjnego.

Zdrowy sen receptą na sukces?

Zastanówmy się zatem nad tym skąd biorą się takie właśnie zaburzenia, jakie mogą być przyczyny braku snu. Warto także przeanalizować konsekwencje przejściowo nieprzespanych nocy oraz chronicznej bezsenności. Tym bardziej, że nie chodzi „tylko” o zmęczenie, kiepską formę po ciężkiej nocy. Chyba wszyscy słyszeliśmy o tym, że dzieci w czasie snu rosną, rozwijają się. Znamy także osoby, które wierzą, że afirmacje podczas snu pomogą przyswajać wiedzę, rzucić palenie czy schudnąć. I trzeba przyznać, że jest w tym wiele słuszności. Nasz organizm potrzebuje snu, aby się regenerować, naładować akumulatory na kolejny dzień, stymulować odporność. Kto śpi zdrowo i komfortowo, ten ma lepsze zdolności poznawcze uczy się i pracuje lepiej. Bezsenni i zmęczeni jesteśmy podatni na zaburzenia nastroju i wiele somatycznych schorzeń.

Sławni i bezsenni

Warto więc bliżej przyjrzeć się przyczynom braku snu. Tym bardziej, że jest to dolegliwość absolutnie demokratyczna. Cierpią na nią i biedni i bogaci, gwiazdy i tzw. „zwykli”, statystyczni obywatele. Wśród osób, którym sen… spędza sen z oczu nie brakuje gwiazd, naukowców, sportowców itp. Mało kto wie, że imponujący i twardy zawodnik – Shaquile O’Neal, od lat boryka się z zespołem bezdechu sennego. Co prawda nie jest to typowa bezsenność, niemniej jednak osoby cierpiące na to schorzenie praktycznie zawsze budzą się niewyspane, zmęczone. Można się zastanawiać jak udało mu się odnosić takie sukcesy sportowe… Piękną Jennifer Aniston znamy z filmów, z kultowych „Przyjaciół” i z czerwonych dywanów. Nie każdy wie, że jest jedną z wielu osób uskarżających się na bezsenność. Być może dlatego zagrała wiele lat temu w filmie pt. „Sposób na bezsenność”? Na przeciwległym biegunie sennych problemów są gwiazdy takie jak Nastassja Kinski czy też komik Jimmy Kimmel, którzy walczą z problemem narkolepsji. Na brak snu nie narzekali najwięksi myśliciele, artyści czy przywódcy, tacy jak Thomas Edison, Leonardo da Vinci czy Napoleon, pomimo, że sypiali zaledwie ok. 4 godzin na dobę. Problemy ze snem są tematem na tyle fascynującym, że pojawiają się w filmach i powieściach. Znamy przecież kultową już „Bezsenność w Seattle”, czy też bohaterkę „Senności” Wojciecha Kuczoka. O bezsenności pisał także mistrz gatunku – Stephen King… niewątpliwie jego interpretacja problemu może nieźle przerazić.

Poznajmy wroga – przyczyny braku snu

Nie zrażajmy się jednak tym, że nawet gwiazdy bywają bezradne wobec problemów z brakiem snu czy też ze źle przespanymi nocami. Aby pokonać przeciwnika trzeba go najpierw dobrze poznać, przyjrzyjmy się więc przyczynom braku snu. Zastanówmy się dlaczego budzimy się w złej formie, mimo że przespaliśmy „ustawowe” 8 godzin. Nieprzespanym nocom sprzyjają:

  • stres, przemęczenie,
  • brak aktywności fizycznej w ciągu dnia albo nadmierna aktywność przed snem,
  • używki (alkohol, nikotyna, kawa), nadmiar słodyczy,
  • ciężkostrawna kuchnia, szczególnie obfita, późna kolacja,
  • nieregularny tryb życia,
  • drzemki w czasie dnia,
  • nieodpowiednie światło w sypialni,
  • niewygodne łóżko – źle dopasowany materac,
  • komputer, telewizor, tablet przed snem (niebieskie światło).

Jak widać jest sporo obszarów, w których możemy popełniać błędy…

Jak poprawić jakość snu

Co możemy zrobić tu i teraz, nad czym trzeba będzie trochę popracować?

Stres towarzyszy nam praktycznie przez cały czas i nie jesteśmy w stanie go wyeliminować. Warto jednak zastosować ogólnie dostępne metody relaksacyjne, odprężające, takie jak świadome oddychanie, rozluźniająca kąpiel, joga, spacery. Tym samym realizujemy istotny postulat aktywności fizycznej, która na pewno ułatwia zasypianie. Pamiętajmy jednak – niezależnie od tego czy sypiamy dobrze czy też doskwiera nam brak snu – nie ćwiczymy późnym wieczorem.

Każdy z nas może przemyśleć i zweryfikować swoją dietę. Chodzi tu zarówno o to, co jemy, jak również kiedy jemy. A zatem wprowadzamy regularne posiłki, nie jadamy w nocy, przechodzimy na lekkie, zdrowe menu. Generalnie regularny tryb życia to jest to. Doskonale wpisują się w to rytuały, porządek, zasady, które sprzyjają przespanym nocom. Kładziemy się więc o ten samej porze i tak samo wstajemy, codziennie, w  weekendy również. Posiłki o ustalonych godzinach, relaksująca, wieczorna kąpiel, poranna gimnastyka. Nuda, rutyna…? Wbrew pozorom nie, mamy za to lepiej zorganizowany czas i w efekcie braki snu odchodzą w niepamięć, a my budzimy się wreszcie wypoczęci

Sypialnia i materac idealny

Atmosfera i wystrój wokół snu to kolejny obszar, bez którego ani rusz w stronę dobrze przespanych nocy. Na brak snu często uskarżają się osoby, które kładą się do łóżka z laptopem albo instalują w sypialni nowoczesny telewizor. Wszystkiemu winne jest niebieskie światło, które nasz mózg interpretuje jako sygnał początku dnia.

Wśród przyczyn braku snu znajduje się też łóżko Tu kluczowe znaczenie ma oczywiście materac. Niewygodny, źle dopasowany to prawdziwa katorga dla całego ciała, to problemy z kręgosłupem, z krążeniem, bezsenne noce albo przewracanie się z boku na bok. Na szczęście dziś możemy dopasować materac niemalże do każdego centymetra ciała, do wagi i ulubionej pozycji w czasie snu. Warto zwrócić na ofertę sygnowaną logo TEMPUR®. Sypiając wcześniej na standardowym materacu aż trudno uwierzyć jakie możliwości i jaki komfort zapewnia. Mamy tu do czynienia z idealnym „ułożeniem się” do ciała oraz z punktami podparcia dopasowanymi indywidulanie do potrzeb. Jednocześnie nie ma konieczności odwracania i przekręcania materaca, ponieważ odzyskuje on swój oryginalny kształt. Z przyczynami braku snu i z potrzebą komfortu zmierzy się również  TEMPUR® Climate Material™, który gwarantuje efektywne odprowadzanie wilgoci i optymalną cyrkulację powietrza. Oczywiście w ofercie znajdziemy materace twarde i miękkie, a najlepszą metodą na dobry wybór jest oczywiście „przymierzenie się” do materaca.

materac

Jeśli do kompletu dołożymy ergonomiczną poduchę i przewiewną pościel (najlepiej antyalergiczną) nasze szanse na zdrowy są bardzo realne.

Przyczyny braku snu, źle przespanych nocy, kiepskich poranków są jak widać różnorodne. Ale tak naprawdę możemy rozwiązać samodzielnie wiele bezsennych problemów. Wystarczy chcieć. Opisane strategie są jak najbardziej bezpieczne i każdy może je wprowadzić w życie. Pamiętajmy jednak - nigdy nie należy bagatelizować problemów takich jak chroniczna bezsenność lub wspomniana narkolepsja. Bezdech senny również jest dolegliwością, którą należy omówić z lekarzem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Tempur Sealy – producentem materacy z materiału Tempur.

http://pl.tempur.com/materace/kolekcja-original/

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie