Kolonoskopia: jakie są wskazania do przeprowadzenia tego badania?

Piotr Kowalczyk
03.02.2020

Kolonoskopia to jedno z tych badań, których Polacy boją się najbardziej. Panuje powszechne przekonanie, że jest bardzo nieprzyjemne, a wręcz bolesne. O ile z tym pierwszym twierdzeniem można się zgodzić, o tyle kwestia ewentualnego bólu odczuwanego przez pacjenta zależy wyłącznie od lekarza. Tak czy inaczej kolonoskopia to najskuteczniejsze badanie, które pozwala wykryć na wczesnym etapie schorzenia jelita grubego, w tym zmiany nowotworowe. Jest to o tyle ważne, że w Polsce rak jelita grubego należy do czołówki najbardziej śmiertelnych chorób. Jakie są wskazania do poddania się kolonoskopii? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Kolonoskopia diagnostyczna

Kolonoskopię diagnostyczną wykonuje się w celu wykrycia chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to wskazane w przypadku osób, które uskarżają się na nieswoiste objawy mogące świadczyć na przykład o rozwoju raka jelita grubego. Kolonoskopię diagnostyczną bezwzględnie należy wykonać w sytuacji, gdy u pacjenta występuje krwawienie z przewodu pokarmowego oraz krew w kale. Może to być kwestia polipów, których usunięcie jest najskuteczniejszym działaniem w profilaktyce raka jelita grubego.

Warto wiedzieć

Wskazaniem do kolonoskopii diagnostycznej jest również niedokrwistość, niewyjaśnione bóle brzucha oraz zaburzone wypróżnianie.

Kolonoskopia terapeutyczna

Inaczej kolonoskopia lecznicza. Wykonuje się ją po zdiagnozowaniu obecności polipów w jelicie grubym – zabieg, nazywany polipektomią, pozwala usunąć polipy, które są głównym czynnikiem rakotwórczym. Czasami kolonoskopię terapeutyczną przeprowadza się w celu usunięcia ciała obcego z przewodu pokarmowego – szczególnie dotyczy to dzieci, które na przykład połknęły klocek czy inny przedmiot.

Ponadto wskazaniem do kolonoskopii terapeutycznej jest potrzeba usunięcia zwężeń w jelicie grubym, które są efektem choroby lub urazu. Pozwala to przywrócić normalne funkcjonowanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Kolonoskopia profilaktyczna

Tutaj wskazaniem do przeprowadzenia badania jest przede wszystkim znajdowanie się w grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – dotyczy to między innymi osób, w których bliskiej rodzinie występowała ta choroba. Kolonoskopię profilaktyczną przeprowadza się także u pacjentów zagrożonych nieswoistym zapaleniem jelit oraz chorobą Leśniowskiego-Crohna – są to poważne czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie