Infekcje bakteryjne pochwy - jak sobie z nimi radzić?

Piotr Kowalczyk
10.02.2020

Infekcja bakteryjna pochwy to choroba, którą przynajmniej raz w życiu przeszła każda kobieta. Każda z nich ma inną odporność na drobnoustroje atakujące okolice intymne. Niestety u większości, mają one charakter nawracający. Wbrew przekonaniom infekcje intymne nie są wynikiem częstej zmiany partnerów seksualnych i braku higieny.

Objawy

Pierwszym objawem, który kobieta zauważa, jest zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy. Często pojawia się też świąd i dyskomfort podczas stosunków seksualnych. Potocznie zwane upławy, pojawiają się, kiedy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego miejsc intymnych. Nie każda wydzielina jest objawem choroby. Pamiętajmy, że ilość śluzu jest zależna od fazy cyklu i pojawia się u każdej kobiety.

W pochwie kobiety bytuje naturalna flora bakteryjna, która chroni przed wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów. Z różnych przyczyn takich jak antybiotykoterapia, nieprawidłowa higiena, dieta czy wahania hormonów środowisko to może zostać zachwiane i dochodzi wtedy do powstania infekcji bakteryjnych. Główną role odgrywają tutaj pałeczki kwasu mlekowego, które nadają środowisku pochwy kwaśny odczyn. Kiedy pałeczek tego kwasu jest za mało, wydzielina pochwy ma odczyn bardziej zasadowy, co bardziej sprzyja rozwojowi bakterii.

Przyczyny zaburzeń flory bakteryjnej pochwy

Jest kilka powodów, przez które kobiety są bardziej podatne na infekcje bakteryjne pochwy, należą do nich: zbyt częste podmywanie się, nieodpowiednie środki czystości, bielizna ciasna, ze sztucznych materiałów, dieta bogata w cukier, częste kąpiele w basenach. Aby wspomóc swój organizm w walce z infekcjami miejsc intymnych, można sięgnąć także po probiotyki stosowane dopochwowo, które zawierają liofilizaty drobnoustrojów szczepów Candida, a także zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Dzięki temu można odbudować prawidłową florę bakteryjną pochwy.

Walcząc z infekcjami bakteryjnymi miejsc intymnych najlepiej jest zgłosić się do ginekologa, który zleci odpowiednie badanie takie jak posiew i antybiogram. Na ich podstawie dobierze odpowiednie leki. Tylko w ten sposób można oczekiwać, że po leczeniu infekcja nie wróci.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie