Hipotonia, czyli zbyt niskie ciśnie krwi. Jakie daje objawy?

Antoni Kwapisz
30.01.2020

Hipotonia to znacznie rzadsza choroba niż jej przeciwstawność, czyli nadciśnienie. Szacuje się, że na niedociśnienie krwi może cierpieć kilka procent ludzkiej populacji naszej planety. Schodzenie to diagnozuje się w momencie, gdy średnio ciśnienie skurczowe u kobiet nie przekracza 100 mmHg, a u mężczyzn 11 mmHg. Wiele osób oczywiście nie zdaje sobie sprawy, że mogą cierpieć na hipotonię, nie dostrzegając typowych objawów choroby lub nie wiążąc ich akurat z niedociśnieniem. O jakich objawach mowa? Te najbardziej charakterystyczne wymieniamy w naszym poradniku.

Uczucie ciągłego zmęczenia, ale nie tylko

Zbyt niskie ciśnienie krwi powoduje, że mózg może być lekko niedotleniony. Daje to objaw w postaci skrajnego i – co bardzo ważne – przewlekłego zmęczenia. Nie ustępuje ono pomimo zafundowania sobie dostatecznej dawki odpoczynku. Osoby chorujące na hipotonię rano wstają bardzo zmęczone, praktycznie niezależnie od zażytej ilości snu.

Inny typowy objaw hipotonii to niewyraźne widzenie, czyli tzw. mroczki przed oczami. Również jest to spowodowane niedostatecznym ciśnieniem krwi, co zaburza pracę mózgu, w tym ośrodka odpowiedzialnego za widzenie.

Trudnym do przeoczenia objawem niedociśnienia są wiecznie zimne dłonie i stopy oraz czubek nosa. Nie ma tutaj znaczenia, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Osoby cierpiące na hipotonię uskarżają się na ten problem o każdej porze roku, co na dłuższą metę jest bardzo dokuczliwe.

Co ciekawe, hipotonia sprzyja meteopatii, czyli nadwrażliwości na zmiany pogody. Warto również wspomnieć o tym, że osoby z niedociśnieniem są bardzo narażone na omdlenia, nierówną pracę serca, przyspieszone tętno oraz zwiększoną potliwość.

Co robić, gdy zauważysz u siebie takie objawy?

Jeśli masz w domu ciśnieniomierz, to dokonuj pomiarów o stałych porach, w identycznych warunkach, przez minimum 7 kolejnych dni. Zapisuj sobie wyniki i jeśli za każdym razem są one niskie, udaj się z nimi do lekarza rodzinnego, który da Ci skierowanie do kardiologa. Specjalista przenalizuje wyniki pomiarów ciśnienia krwi, zleci dodatkowe badania oraz przeprowadzi wywiad środowiskowy, co pozwoli mu postawić trafną diagnozę.

Przyczyny hipotonii mogą być bardzo różne i zależą od typu tego schorzenia. Zwykle diagnozuje się je u osób bardzo szczupłych, ale może to być także skutek np. niedoczynności tarczycy czy innej choroby układu krążenia. Dlatego objawów niedociśnienia nie wolno bagatelizować.

Choroba może i powinna być stale kontrolowana poprzez przyjmowanie leków podwyższających ciśnienie krwi. Wskazanie jest również… picie przynajmniej jednej filiżanki kawy w ciągu dnia, najlepiej rano, a także unikanie gwałtownego wstawania z pozycji leżącej, co potęguje objawy hipotonii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie