Grypa to poważna choroba! Dlaczego z grypą trzeba zostać w domu?

Piotr Kowalczyk
19.10.2022

W Polsce mamy niestety tendencję do bagatelizowania grypy. Większość z nas przeszła tę chorobę choć raz w życiu. I choć wiemy, że potrafi rozłożyć na łopatki (dosłownie), to jednak ją infantylizujemy, uznając za zwykły „katarek z gorączką”. To błąd, którego konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Dowiedz się, dlaczego z grypą bezwzględnie trzeba zostać w domu.

Nie zarazisz innych

Grypa to choroba silnie zaraźliwa. Wirus grypy może się przenosić na innych w mgnieniu oka, dlatego skrajną nieodpowiedzialnością jest pójście do pracy z ewidentnymi objawami grypy. Nie dość, że i tak z Twojej pracy będzie niewiele pożytku, to jeszcze możesz zarazić współpracowników, przez co w firmie dojdzie do kadrowego paraliżu.

Nie narazisz się na nasilenie objawów

Objawy grypy mogą być bardzo nieprzyjemne, choć oczywiście nie każdy przechodzi chorobę tak samo. Nie daj się natomiast zwieść. Jeśli poza podwyższoną temperaturą i katarem nic Ci nie dolega, to nie zakładaj, że możesz spokojnie pójść do pracy czy na uczelnię. Objawy w każdej chwili mogą się nasilić, a aktywność fizyczna tylko temu sprzyja.

Zmniejszysz ryzyko powikłań po grypie

Lekceważenie grypy zdaje się być naszą przywarą narodową. Tymczasem ta choroba może nieść ze sobą bardzo poważne i długotrwałe konsekwencje zdrowotne. Niewyleczona grypa to czynnik ryzyka m.in. zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, a także zaburzeń neurologicznych. Dla własnego bezpieczeństwa zostań w domu i przynajmniej przez kilka dni poleż w łóżku, a do normalnej aktywności wróć dopiero po całkowitym ustąpieniu objawów (zwykle trwa to 10-14 dni).

Nie pogorszysz swojego stanu

Jeśli przechodzisz grypę relatywnie lekko, to i tak nie powinieneś pozwalać sobie na wychodzenie z domu, a tym bardziej pójście do pracy. Przy tej chorobie nawet niewielka aktywność fizyczna stanowi duże obciążenie dla organizmu, co może się skończyć drastycznym pogorszeniem Twojego stanu zdrowia i tym samym niepotrzebnym wydłużeniem leczenia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie