Ganglion – co to jest i czy trzeba go usunąć?

Maciej Piwowski
28.03.2016

Niepozorna, ale z czasem coraz bardziej widoczna zmiana w okolicach nadgarstka – to właśnie ganglion. Z medycznego punktu widzenia jest to torbiel galaretowata, która przypomina zwykły guzek wypełniony płynem. Mimo iż nie jest to groźna postać nowotworu, ganglionu nie warto bagatelizować. Jego rozpoznanie zawsze należy powierzyć lekarzowi.

Skąd bierze się ganglion?

Ganglion zawsze tworzy się w okolicach nadgarstka. Dlaczego? Ponieważ tworzące go stawy otacza płynna substancja umożliwiająca im ruch. Zdarza się, że owa substancja jest produkowana w nadmiarze, co z kolei prowadzi do powstania guzka nazywanego właśnie ganglionem.

Nie jest to szczególnie groźne, ale gdy zauważymy u siebie takie zgrubienie, koniecznie powinniśmy zgłosić się na konsultację lekarską. Specjalista przy pomocy badania USG może bowiem wykluczyć (lub potwierdzić), że zmiana ma znamiona nowotworu.

W praktyce ganglion może utworzyć się na nadgarstku każdego z nas. Nie ma tutaj żadnych jasnych przyczyny. Wiadomo natomiast, że bardziej narażone na powstanie takiego zgrubienia są osoby ciężko pracujące fizycznie oraz cierpiące na zapalenia ścięgien czy torebek stawowych nadgarstka.

Masz ganglion? Nie lekceważ go!

Jak wspomnieliśmy ganglion w zdecydowanej większości przypadków nie zmienia się w postać nowotworu i nie wymaga leczenia czy usunięcia. Bywa jednak, że jego rozmiary zaczynają utrudniać swobodne poruszanie nadgarstkiem i zawsze jest to zalecenie do bliższego przyjrzenia się problemowi.

Warto wiedzieć

Po zgłoszeniu się do lekarza otrzymamy skierowanie na wykonanie badania USG lub rezonansu magnetycznego, które ma wykluczyć inne choroby o podobnych objawach, jak nerwiak, zapaleniu stawów czy martwica kości łódeczkowatej.

Zdarza się, że ganglion z czasem sam się wchłania. Czasami niestety guzek ulega powiększeniu do takich rozmiarów, że jak najbardziej wskazane jest jego operacyjne usunięcie. Są na to różne metody. Na początek lekarz może zaproponować po prostu odessanie płynu. Jeśli po czasie ganglion się odnowi (a zdarza się to często), konieczne będzie trwałe pozbycie się zmiany.

Po operacji chory musi przejść rehabilitację, a przede wszystkim przez jakiś czas nie obciążać nadgarstka. Z czasem w wyniku masaży, prostych ćwiczeń i fizykoterapii wraca normalna sprawność ręki.

Kiedy trzeba się martwić?

Wiele osób, które zaobserwowały u siebie ganglion, może z nim zupełnie normalnie żyć. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynają nam towarzyszyć silne bóle podczas ruszania nadgarstkiem, a w konsekwencji tworzą się zmiany zapalne. Sygnałem alarmowym jest także gwałtowne powiększanie się ganglionu i ból podczas jego dotykania.

Jeśli zbagatelizujemy te objawy może dojść do poważnych powikłań, włącznie z zaburzeniami lub utratą czucia w okolicach nadgarstka czy wręcz niedowładem ręki.

Ganglionu nie należy zatem lekceważyć, ale nie trzeba się też nim szczególnie przejmować. W większości przypadków jest to po prostu defekt estetyczny. Jeśli jednak zmiana zaczyna nam dokuczać, koniecznie trzeba zasięgnąć porady lekarskiej.

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie