Dobór szkieł w okulistyce

Jerzy Biernacki
29.08.2019

Szkła okularowe powinny być dobrane bardzo precyzyjnie. Zapewni to pacjentowi wyraźną poprawę wzroku, a więc znacznie podniesie komfort jego codziennego życia. Szkła dobiera się na podstawie szczegółowego wywiadu i badania. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, jaki rodzaj czynności, m.in. zawodowych pacjent wykonuje najczęściej. Jak często podróżuje on samochodem, korzysta z komputera, czyta książki, czy może wykonuje bardzo precyzyjną pracę wymagającą dokładnego widzenia z bliska ? Należy wykonać też ocenę ostrości wzroku w celu ustalenia, jakiego rodzaju problemy z widzeniem występują.

Czy osoba cierpi na krótkowzroczność, czyli ma problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów oddalonych na większe odległości; czy może mamy do czynienia z dalekowzrocznością, przy której przedmioty będące blisko oczu są dla pacjenta niewyraźne. Ustala się również oko dominujące, co jest ważne przy późniejszym przygotowywaniu szkieł. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele rodzajów szkieł okularowych, dopasowanych zarówno do rodzaju wady wzroku, jak i indywidualnych wymagań pacjenta, związanych ze stopniem jego codziennej aktywności. W celu profesjonalnego dopasowania szkieł każdy gabinet okulisty i optyka powinien być wyposażony w kasety szkieł próbnych. Sklep MDT oferuje Państwu zestawy szkieł (https://www.mdt.pl/514,kasety-szkiel-probnych), w których znajduje się od 90 do nawet 260 próbek.

Materiał wykonania

Podstawowy podział soczewek okularowych dotyczy materiału, z którego są wykonane. Klasyczne szkła mineralne, dostępne i stosowane w okulistyce najdłużej, są coraz mniej popularne, chociaż dobrze spełniają swoją funkcję. Ich wadą jest bowiem wysoka podatność na stłuczenie oraz stosunkowo duży ciężar. Poza tym można zamontować je tylko w oprawach pełnych. Dlatego pacjentom aktywnym fizycznie oraz dzieciom zaleca się jednak soczewki organiczne, wykonane z tworzywa sztucznego - specjalnego rodzaju plastiku. Są one lżejsze i nie mogą się rozbić, tak jak szklane, przez co są bezpieczniejsze. Dostępne są także szkła poliwęglanowe, charakteryzujące się wysoką twardością i wytrzymałością, przy jednoczesnej lekkości i bardzo cienkiej strukturze. Zalecane są one szczególnie sportowcom. Szkła plastikowe i poliwęglanowe można zamontować nie tylko w oprawach pełnych, ale również w tych na żyłkę. Ponadto mogą one zostać dodatkowo uszlachetnione za pomocą specjalnych powłok. Poszczególne ich warstwy mają za zadanie: ograniczenie lub wyeliminowanie odbić świetlnych, utwardzenie, czyli ochronę przed zarysowaniami oraz ułatwienie pielęgnacji, czyli ochronę przed zabrudzeniami.

Rodzaj wady wzroku

Soczewki skupiające, czyli dodatnie służą do korekcji nadwzroczności, ujemne natomiast, czyli rozpraszające - do korekcji krótkowzroczności. Są to tzw. soczewki jednoogniskowe, korygujące jeden z tych rodzajów wady. Dostępne są jeszcze szkła dwuogniskowe, których górna część poprawia widzenie dali, dolna natomiast bliży. Szkła progresywne natomiast pozwalają na korekcję krótkowzroczności, dalekowzroczności i widzenia pośredniego. Kasety szkieł próbnych oferowane przez sklep MDT zawierają wszystkie te rodzaje soczewek.

Konstrukcja soczewki

Istnieją szkła sferyczne, stanowiące wycinek sfery. Dają one jednak wyraźny obraz jedynie w centralnej części, przy krawędziach natomiast mamy do czynienia ze zniekształceniami, przez co obraz jest niewyraźny i zamazany. Z tego względu pacjenci coraz częściej decydują się na szkła asferyczne, w których zniekształcenia te są minimalne, a obraz widziany przez pacjenta ostry i wiernie odwzorowany. Szkła asferyczne nadają się również dla osób cierpiących na astygmatyzm.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie